Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Malé obce jdou do boje proti městům

Malé obce jsou prý daňově diskriminovány. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malé obce jsou prý daňově diskriminovány. Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PLZEŇ Nejméně tisícovka městeček a obcí v celé zemi bude příští úterý protestovat proti tomu, že dostávají z daňového přerozdělování výrazně méně peněz než velká města nad 100.000 obyvatel. Podle právníka Sdružení místních samospráv Stanislava Polčáka půjde o nenásilný projev, ale připraveny jsou další akce.

 V obcích se například objeví cedule 'Vítá vás daňově diskriminované město'. Připraveny jsou další akce, řekl dnes Polčák.  Podle ministerstva financí se musejí obce dohodnout mezi sebou.

Podle informací sdružení se rozdělí ročně mezi všechna česká města a obce z daní 116 miliard korun. "Z toho 49 procent dostanou čtyři největší města, v nichž žije ale jen pětina obyvatel," řekl Polčák. SMS navrhuje, aby z peněz přerozdělovaných největším městům byla asi třetina převedena na obce a malá města, to by si nevynutilo žádné dodatečné výdaje státního rozpočtu.

Podle Polčáka je nejvyšší rozdíl mezi Prahou a městy a obcemi od 1500 do 5000 obyvatel. Radnice v Praze, Brně, Ostravě a Plzni dostávají na jednoho svého občana zhruba 4,5násobně více než menší města a obce, dodal s tím, že v Evropě jsou rozdíly mezi velkými a menšími sídly dvoj- až 2,5násobné.

"Je nesmyslné, že čtyři města dostávají z daní polovinu, ale žije v nich jen 20 procent obyvatel," řekl ČTK Václav Petrus, starosta Švihova na Klatovsku se 1600 občany.

Podle něj se čtyři největší města republiky oproti dřívějšku změnila k nepoznání a mají se mnohem lépe než místa do 2000 obyvatel, která nemají často téměř žádný majetek. "Kdybychom nedostali dotaci z Evropské unie, čistírnu a kanalizaci za 65 milionů bychom nikdy nepostavili, protože z volných peněz v rozpočtu bychom ani nesplatili úvěr," řekl Petrus. Tvrdí, že nyní jim ještě pomáhají evropské peníze, ale pouze do roku 2013.

Diskriminace opravdu existuje
Diskriminaci malých měst v minulosti potvrdila odborná studie Vysoké školy ekonomické. Ministerstvo financí soudí, se musejí dohodnout obce mezi sebou. Mluvčí Jakub Haas uvedl, že od ledna 2008 dostávají nejmenší obce až o stovky procent více ze sdílených daní. Petrus však dodává, že stohlavá obec dostává stejně jako třicetitisícové město. Za touto hranicí se rozdíly propastně zvyšují.

Ministerstvo podle mluvčího připravuje nový zákon o rozpočtovém určení daní, který vytvořila komise odborníků. "Má platit od ledna 2010, ale není politická vůle. Nikdo neviděl ani věcný záměr. Ministerstvo nám řeklo 'tak ho připravte a my vám ho budeme připomínkovat'," uvedl Polčák.

Zároveň ministerstvo doporučuje, aby se největší sídla s městečky a obcemi mezi sebou dohodla, což podle Polčáka není možné. SMS je pro ministerstva stejným připomínkovým místem jako Svaz měst a obcí, který má podle Petruse zhruba dvojnásobek členů.

Protestní cedule oznamující řidičům, že vjíždějí do daňově diskriminované obce, se objeví 26. května v 08:00 u vjezdů do více než 1000 míst v ČR.

Zhruba tolik radnic je v SMS registrováno a další přibývají. "Hlásí se nám hodně i nečlenové, kteří si vytvářejí cedule na svůj náklad," řekl Polčák.

Například v Plzeňském kraji se podle informací Českého rozhlasu Plzeň připojí k protestu minimálně 56 obcí a malých měst. "Tabuli umístíme na ceduli přímo na silnici z Plzně do Klatov, která námi prochází," uvedl Petrus. Ze známějších míst kraje patří do sdružení například Ejpovice, Chudenice, Svojšín. "Tabule už jsme obdrželi, předpokládám, že se zúčastní všichni," dodal.

Protest proti daňové diskriminaci nebude první. Zlínské obce Suchá Loz a Vysoké Pole už podaly v polovině roku 2007 žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. V říjnu ji ale stáhly, protože vláda schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní obcí, kterou požadovaly.

Nejvíce peněz přibylo od ledna 2008 nejmenším obcím do 100 obyvatel. Tehdejší ministr Miroslav Kalousek pak obcím přislíbil spoluúčast na vytváření zcela nového zákona platného od roku 2010.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Malé obce jsou prý daňově diskriminovány. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Malé obce jsou prý daňově diskriminovány. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Malé obce jsou prý daňově diskriminovány. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...