21. září 2009 17:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Malé pivovary varují: zvýšení spotřební daně nás zlikviduje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 25Diskuse
Růst spotřební daně o 50 hal. za půllitr bude pro malé pivovary likvidační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst spotřební daně o 50 hal. za půllitr bude pro malé pivovary likvidační. | foto: Shutterstock

BRNO Zvýšení spotřební daně o 50 haléřů z jednoho půllitru piva, se kterým počítá úsporný balíček vlády, může ohrozit existenci malých pivovarů. V otevřeném dopise adresovaném členům obou komor parlamentu to tvrdí prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiří Fusek.

U hektolitru desetistupňového piva se tím podle něj spotřební daň zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další zdražování piva přinese plošné zvýšení DPH o jedno procento.

Vládou navržené změny podle něj dopadnou především na malé pivovary, které mají oproti velkým nadnárodním koncernům omezené ekonomické možnosti. Jejich situaci dále zhoršuje špatná platební morálka obchodních řetězců.

"Ty nám platí se zpožděním dvou až šesti měsíců a nedodržují platební termíny bez jakýchkoli možností z naší strany je za to penalizovat. Jinak by totiž vyřadily náš sortiment z prodeje. Spotřební daň se stává naším nákladem, který státu odvedeme o měsíce dřív, než máme skutečné plnění," uvedl Fusek.

Na Slovensku už likvidace proběhla
Získávání finančních zdrojů státu zvýšením daňové zátěže z pivovarnictví je podle něj špatným krokem. "Nedávné zvýšení daně na Slovensku znamenalo likvidaci skoro všech menších výrobců.

V Polsku, kdy vláda rozhodla o zvýšení spotřební daně o 13 procent, bylo zaznamenáno snížení spotřeby piva o desetinu," dodal a připomněl, že například výrobci vína neplatí nejen v Česku, ale v celé Evropě žádné spotřební daně.

Dopady vládního balíčku na tuzemské pivovary budou tématem středeční tiskové konference, která se uskuteční v Praze.

ČTK
  • 25Diskuse

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.