21. září 2009 17:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Malé pivovary varují: zvýšení spotřební daně nás zlikviduje

Růst spotřební daně o 50 hal. za půllitr bude pro malé pivovary likvidační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst spotřební daně o 50 hal. za půllitr bude pro malé pivovary likvidační. | foto: Shutterstock

BRNO Zvýšení spotřební daně o 50 haléřů z jednoho půllitru piva, se kterým počítá úsporný balíček vlády, může ohrozit existenci malých pivovarů. V otevřeném dopise adresovaném členům obou komor parlamentu to tvrdí prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiří Fusek.

U hektolitru desetistupňového piva se tím podle něj spotřební daň zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další zdražování piva přinese plošné zvýšení DPH o jedno procento.

Vládou navržené změny podle něj dopadnou především na malé pivovary, které mají oproti velkým nadnárodním koncernům omezené ekonomické možnosti. Jejich situaci dále zhoršuje špatná platební morálka obchodních řetězců.

"Ty nám platí se zpožděním dvou až šesti měsíců a nedodržují platební termíny bez jakýchkoli možností z naší strany je za to penalizovat. Jinak by totiž vyřadily náš sortiment z prodeje. Spotřební daň se stává naším nákladem, který státu odvedeme o měsíce dřív, než máme skutečné plnění," uvedl Fusek.

Na Slovensku už likvidace proběhla
Získávání finančních zdrojů státu zvýšením daňové zátěže z pivovarnictví je podle něj špatným krokem. "Nedávné zvýšení daně na Slovensku znamenalo likvidaci skoro všech menších výrobců.

V Polsku, kdy vláda rozhodla o zvýšení spotřební daně o 13 procent, bylo zaznamenáno snížení spotřeby piva o desetinu," dodal a připomněl, že například výrobci vína neplatí nejen v Česku, ale v celé Evropě žádné spotřební daně.

Dopady vládního balíčku na tuzemské pivovary budou tématem středeční tiskové konference, která se uskuteční v Praze.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.