Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Marksová hýří štědrými nápady. Vyjdou na desítky miliard ročně

Michaela Marksová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michaela Marksová. | foto: MAFRA - Jan ZÁTORSKÝ

PRAHA Placená otcovská dovolená, volnější pravidla pro ošetřovné, štědřejší valorizace důchodů, pevný věk odchodu do penze, úlevy na pojistném pro rodiče, sociální bydlení. Ministerstvo práce chystá kroky, které přispějí občanům, ale vyjdou až na desítky miliard ročně.

Po letech vlád pravicových stran, které škrtily výdaje v oblasti dávek, se z resortu práce a sociálních věcí začíná stávat ministerstvo štědrosti. Sociální demokracie, která úřad ovládla, jeho prostřednictvím čím dál silněji promlouvá k voličům a snaží se jim přilepšovat, kde to jen jde.

„Rádi bychom v první polovině letošního roku dospěli ke zvýšení minimální mzdy pro rok 2017. Chceme, aby to bylo 11 tisíc korun hrubého,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka na jednání výkonného výboru strany minulý týden.

Dodal, že ani po 27 letech se životní úroveň v zemi nepřiblížila západním zemím a že vláda ji může ovlivnit zvyšování platů ve veřejném sektoru a růstem minimální mzdy. Zároveň pochválil své kolegy například za růst výdajů na sociální služby v posledních dvou letech.

V navyšování minimálního výdělku hodlá strana pokračovat navzdory silnému odporu zaměstnavatelů. Ani další navrhovaná opatření nejsou vždy jen chválena. Řadu z nich pravicová opozice označuje za populistická.

Ve shodě ale není ani koalice, jejíž partneři ten či onen návrh také občas zkritizují. V souhrnu jde totiž o opatření, která mají potenciál ročně odčerpat z eráru až desítky miliard korun. Jak vyplývá z porovnání plánovaných návrhů, většina z nich navíc nemá oporu v koaliční smlouvě ani v programovém prohlášení vlády.

„Ministerstvo financí se návrhům a změnám v sociální oblasti nebrání, posuzuje však každý návrh jednotlivě jak z hlediska jeho dopadů do rozpočtu, tak z hlediska vládních priorit v oblasti sociální a prorodinné politiky. Finální rozhodnutí náleží vládě,“ komentovala plány mluvčí resortu financí Kateřina Vaidišová.

Myslíme na otce i matky

Ministryně Michaela Marksová se stranické výzvy ale chopila aktivně a přichází s dalšími a dalšími nápady, jak občanům přilepšit. Již do března by tak měla vláda posvětit zavedení týdenní otcovské dovolené pro tatínky, jimž se zrovna narodilo miminko.

Celkově může toto sbližování tátů s jejich dítky přijít až na miliardu korun ročně. Proti nové dávce se nijak zásadně nevymezují ani firmy a další zaměstnavatelé. Svaz průmyslu ale upozorňuje na administrativní zátěž, již dávka vyvolá, či na možnou diskriminaci bezdětných zaměstnanců.

Plány Michaely Marksové.

Od ledna příštího roku by se také mělo změnit pojetí rodičovského příspěvku. „Má se zrušit omezení horní hranice příspěvku ve výši 11 500 korun, respektive se má umožnit jeho čerpání ve výši peněžité pomoci v mateřství,“ vysvětluje mluvčí resortu Petr Sulek.

Takzvaná mateřská se při průměrné mzdě pohybuje kolem 18 tisíc korun měsíčně a může se při vysokých platech vyšplhat až přes 33 tisíc.

Dalším z navrhovaných prorodinných opatření jsou volnější pravidla, za nichž si může zaměstnanec brát státem placené volno na ošetřování blízkých. Jejich okruh chce resort rozšířit i o ty přímé příbuzné, kteří s ním nežijí ve společné domácnosti.

Tento návrh je firmám méně po chuti. „Výše ošetřovného při hrubém příjmu v pásmu zhruba od 15 do 25 tisíc korun představuje 77 procent čisté mzdy. Zaměstnavatelé se proto obávají zneužívání této dávky. Prokázat skutečnou péči o vnouče, babičku či matku by bylo velmi obtížné,“ zdůrazňuje Svaz průmyslu a dopravy ve svém zamítavém stanovisku. Volnější ošetřovné by se také značně prodražilo státu – ročně má vyjít na 600 milionů korun.

Současně chce stát vyjít vstříc dětem, jimž zemřel jeden z rodičů, a žijí v chudobě. Měly by se zmírnit podmínky, za nichž získají nárok na sirotčí důchod.

Zatím jen chystanou dávkou ve stadiu návrhu je pečovatelské volno, které by zaměstnanci mohli čerpat tři nebo šest měsíců, pokud se starají o svého nemocného příbuzného, jehož zdravotní stav se náhle a závažně zhoršil, byl hospitalizován a i po propuštění z nemocnice vyžaduje, aby o něj doma někdo pečoval. Toto opatření by si vyžádalo 1,8 až 5,5 miliardy korun za rok.

Vyplatí se sociální bydlení?

Pracujícím rodičům by také měla vylepšit příjmy nižší sazba odvodů na sociální pojištění podle počtu dětí, které vychovávají. Norma by měla začít platit od července 2017.

Další soubor plánovaných přídavků se týká penzistů. Marksová chce zastropovat věk odchodu do důchodu na 65 letech, což může přinést problémy v bilanci důchodového účtu zejména po roce 2030. Plánuje změnit valorizaci důchodů tak, aby se každý rok zvyšovaly minimálně o 1,7 procenta, tedy v průměru o 200 korun. To má podle propočtů ročně vyjít až na sedm miliard korun.

Hlavní vlajkovou lodí resortu práce a sociálních věcí je ale léta odkládaný zákon o sociálním bydlení. „Cílem zákona je systemizovat podporu do sociálního bydlení, zefektivnit systém čerpání sociálních dávek a přinést jasné definice, co je sociální bydlení,“ vysvětluje mluvčí ministerstva.

Účinnost zákona se předpokládá od dubna 2017. Hlavními poskytovateli i správci systému sociálního bydlení mají být obce, nyní dávky na bydlení vyplácí Úřad práce ČR. „Počítáme s provozní a investiční dotací tři miliardy korun ročně, s náklady na sociální práci 1,3 miliardy ročně as dalšími náklady na agendu. Je ale třeba si uvědomit, že loni stát vydal na dávkách na bydlení 13 miliard a jsou vypláceny bez vlivu obcí,“ obhajuje výši výdajů Sulek.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...