10. července 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Maso prodává už 51 let. Vždy byl úspěšný, kvůli řecké krizi ale bude propouštět

Obchodníci se zdráhají přijímat platby kartou. Hotovosti je však mezi Řeky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci se zdráhají přijímat platby kartou. Hotovosti je však mezi Řeky... | foto: Reuters

Aténský řezník Kleanthis Tsironis maso prodává už 51 let. Vždy býval úspěšným obchodníkem, kterému nečinilo potíže zajistit rodině bezstarostný život. V posledních týdnech se ale vše změnilo – chybí zákazníci, není hotovost a hrozí nedostatek zboží. Podobné potíže však v současnosti netrápí jen Tsironise, ale i většinu jeho kolegů.

„Bojím se, že půjdu do vězení. Mám dluhy, už nemohu platit své účty,“ svěřil se agentuře AP Tsironis, který podle svých odhadů od začátku tvrdých úsporných opatření před několika lety přišel už o tři čtvrtiny zákazníků. I to se však podle něj dalo přežít, nyní je ale prý ještě hůř.

„Nemám peníze na to, abych příští týden koupil maso. Nemůžu už zaplatit ani své zaměstnance,“ svěřil se obchodník, který aktuálně dává práci 27 lidem. Část z nich ale bude muset jeho podnik už v nejbližší době opustit.

Jen v hotovosti

„Všechno je teď mnohem těžší, když jsou banky zavřené,“ potvrdil slova svého kolegy prodavač ryb Spyros Corakkis. Tomu dříve stačilo, když mu restaurace a hotely, kam své úlovky dodával, platily jednou za měsíc. Teď peníze od svých zákazníků musí vyžadovat denně. A v hotovosti.

Obchodníci se shodují, že si během minulých let zvykli na mnohé. Současná opatření je ale prý definitivně táhnou ke dnu. Velká část prodejců se zdráhá přijímat platební karty. Není divu, všichni se bojí, že eura ze svých bankovních účtů už nikdy neuvidí.

Hledání bankomatů

Řecké podnikatele navíc trápí i nedostatek hotovosti. Všichni střadatelé si každý den mohou vybrat 60 euro. Najít bankomat, který jim peníze vydá, ale není jednoduché. A najít bankomat, který vydává jiné než padesátieurové bankovky, je ještě těžší.

Přestože se současné nesnáze dotýkají drtivé většiny Řeků, všichni obyvatelé jihoevropského státu jsou si však vědomi toho, že ekonomická krize nesmí nijak postihnout tahouny řecké ekonomiky – zahraniční turisty.

„Provoz bude obnoven za pár minut.“ Takovéto nápisy v současnosti svítí na...

„Provoz bude obnoven za pár minut.“ Takovéto nápisy v současnosti svítí na mnoha řeckých bankomatech.

To potvrzuje i Yannis Iliopoulos, majitel kavárny, která se nachází nedaleko od aténské Akropole. „Řekové k nám po uzavření bank přestali chodit, důležité ale je, že zahraniční cestovatelé stále přicházejí a utrácejí,“ popsal agentuře AP Iliopoulos.

I on si je ale vědom toho, že současná situace v Řecku je vážná. „Od neděle (28. června, od kdy je možno peníze vybrat jen v bankomatech – pozn. red.) to u nás v kavárně vypadá jako po nájezdu termitů,“ dodal restauratér s tím, že jeho podnik už byl kvůli neutěšené finanční situaci nucen omezit nákupy potravin.