19. ledna 2017 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Mayová kreslí život bez EU. ‚Chceme odvážnou a ambiciózní dohodu‘

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: ČTK

DAVOS Británie si přeje mít po brexitu „odvážnou a ambiciózní“ obchodní dohodu s Evropskou unií. Prohlásila to v pondělí na ekonomickém fóru v Davosu britská premiérka Theresa Mayová. V očekávání dohody s EU Británie již začala vyjednávat své budoucí obchodní vztahy i s Novým Zélandem, Austrálií a Indií.

Britský ministr financí Philip Hammond dnes v Davosu varoval, že Londýn přijme daňová a další opatření, pokud po brexitu nebude platit dobrý obchodní vztah mezi Británii a EU.

„Musíme zůstat konkurenceschopní. Nejlepší cestou k tomu je mít dobrý obchodní vztah s EU, našimi nejbližšími sousedy. Ale pokud toho nedosáhneme, tak budeme muset najít jinou cestu,“ řekl agentuře Reuters ministr.

Mayová také před účastníky tradičního fóra uvedla, že je v zájmu Británie, aby Evropská unie byla v budoucnosti úspěšná. To zdůraznila již v úterý, kdy kromě jiného oznámila záměr Británie odejít v rámci odchodu z EU i z unijního jednotného trhu. Potvrdila tehdy, že zahájit jednání o podmínkách brexitu s EU chce koncem března.

V projevu v Davosu Mayová dále vyzvala nadnárodní firmy, aby se nezaměřovaly jen na krátkodobé cíle a prokázaly vůdcovské schopnosti s cílem obnovit důvěru občanů. Ti se podle premiérky cítí opuštěni a poškozeni tempem globálních ekonomických změn. Velké firmy musejí investovat do lidí a společností v dlouhodobé perspektivě, uvedla konzervativní politička.

ČTK