7. září 2009 20:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Medvěd se porcovat nebude, Janota nevyčlenil peníze

Poslanecká sněmovna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna | foto: Lidové noviny

PRAHA Poslanci zažijí malou revoluci. Léta zaběhlá praxe, kdy zákonodárci "rozhazovali" peníze z rozpočtu na projekty jim blízké, se letos násilně přetrhla. Ministr financí Eduard Janota totiž nevyčlenil v návrhu rozpočtu na příští rok žádné peníze na takzvané porcování medvěda.

Zákonodárci ještě mohou rozhodnutí ministra změnit ve druhém čtení. Vloni poslanci regionům rozdělili téměř dvě miliardy. Informovaly o tom časopis Týden a také Česká televize (ČT).

"Já v návrhu na příští rok žádné prostředky speciálně vyčleněné na porcování medvěda nemám," řekl ČT Janota. Připomněl, že poslanci si v minulosti na tento účel zpravidla našli peníze tak, že krátili některé výdaje v rámci rozpočtu. Čerpali například z peněz na stavební spoření nebo důchody.

Loni poslanci rozdělili 1,8 miliardy
Při "porcování medvěda" se poslanci většinou snaží zajistit obcím, organizacím a farnostem ve svém regionu dotace na různé projekty. Časopis Týden ve svém nejnovějším vydání napsal, že vloni zákonodárci dostali 1,8 miliardy, které mohli rozdělovat spřízněným obcím a sdružením ve svých volebních obvodech.

Peníze od poslanců pomohly obcím se záměry, na které by jen těžko sháněly peníze, často však směřovaly i k diskutabilním projektům. Týden připomněl například 17 milionů na akvapark v obci Bublava, která vůbec neměla vodovod, nebo loňských 16 milionů pro Centrum zdraví Prostějov, jež "vzniklo narychlo a pro svůj projekt ani nestačilo sehnat pozemky".

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?