8. prosince 2011 12:26, aktualizováno  13:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Medveděv: Máme tolik eur, že by se do Česka nevešly

Ruský a český prezident na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský a český prezident na tiskové konferenci. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Zástupci Česka a Ruska podepsali na Hradě soubor bilaterálních smluv, mimo jiné o lukrativní zakázce na opravy ruských vrtulníků v Česku pro jiné státy. Prezident Václav Klaus nabídl svému protějšku Dimitriji Medveděvovi českou korunu, jako ideální měnu pro ruské devizové rezervy a zároveň pochválil ruskou nabídku na dostavbu Temelína, jakožto nejvýhodnější pro české firmy.

Během návštěvy rovněž české a ruské firmy uzavřely kontrakty v hodnotě 54 miliard korun. Je mezi nimi například smlouva o výstavbě železnice na Urale či smlouva společnosti Alvel na dodávky jaderného paliva. Česko a Rusko se osvobodily od nelehké zátěže minulosti, řekl Klaus po jednání s Medveděvem. Ten si přeje intenzivnější kontakty s ČR.

Klaus pochválil ruskou nabídku na Temelín

Václav Klaus v projevu ubezpečil Medveděva, že dodavatel dostavby jaderné elektrárny Temelín bude vybrán transparentně. Rusové podle něj nabízejí nejvyšší podíl českých subdodavatelů. "Obě strany k tématu přistupují racionálně. Je chyba dávat tématu neekonomický rozměr. Máme zájem, aby výběr byl maximálně férový a transparentní, " řekl Klaus.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi, vedle Rusů se soutěže účastní také Američané a Francouzi.

ČTĚTE VÍCE:

Prezidenti také hovořili o současné krizi eurozóny. Klaus Rusům v nadsázce nabídl, že pokud se obávají o své devizové rezervy v eurech, mohou je vyměnit za bezpečné české koruny.

"Eur máme tolik, že by se možná do Česka nevešly," odvětil Medveděv, nicméně už vážně dodal, že problém eura je natolik hluboký, že ho nelze řešit pouze zdroji z nějakých darů. "Řešení problémů musí být v členských zemích, jsme ochotni se na něm podílet," uvedl ruský prezident.

Čeští inženýři na Urale

Železnici na Urale postaví české firmy pod vedením brněnské OHL ŽS. Objem kontraktu je více než 1,5 miliardy eur (skoro 40 miliard korun). Jde tak o jeden z největších zahraničních kontraktů posledních let.

Začátek stavby zhruba 390 kilometrů železniční tratě je plánován na rok 2012, její dokončení v roce 2015. Zároveň byla podepsána dohoda Českou exportní bankou o strategickém financování projektu.

Česká společnost Alta Invest uzavřela s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel smlouvu o vzniku nové firmy Alvel. Sídlo bude mít společnost v ČR a má poskytovat služby související s dodávkami palivových článků na evropský trh.

ČTĚTE TAKÉ:

Alta podepsala také kontrakt se společností Uralmetanolgroup na výstavbu závodu na výrobu metanolu v Nižním Tagilu. Brněnská společnost Královopolská Ria a GK Gazenergostroj podepsaly smlouvu na výstavbu paroplynové elektrárny o výkonu 367 megawatt v Soči, kde se v roce 2014 bude konat zimní olympiáda.

FOTOGALERIE

Memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci uzavřely společnosti Plynostav Pardubice holding a ruský Strojtransgaz, který v ČR staví plynovod Gazela. Dohoda je zaměřena na další spolupráci při realizaci dlouhodobých projektů na výstavbu energetických objektů.

Další dohody o spolupráci byly podepsány mezi Hospodářskou komorou ČR a Obchodně průmyslovou komorou Ruské federace.

Podle MPO jsou dnes podepsané projekty v různém stadiu zajištění z finančního i technického hlediska. U některých projektů si účastníci ještě musí vyjasnit jejich definitivní realizaci, tedy hlavně financování a pojištění, informovalo ministerstvo.

ČR podepsalo s Ruskem obchodní dohody za 54,2 miliardy Kč

  • Společná deklarace o partnerství pro modernizaci, která mimo jiné umožní větší zapojení českých firem do modernizačních investičních projektů v Rusku.

  • Dohoda o spolupráci mezi Hospodářskou komorou ČR a Obchodně průmyslovou komorou Ruské federace.

  • Dohoda o strategické spolupráci a podpoře financování mezi Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) a Korporací Ural průmyslový - Ural polární. Cílem projektu je postavit železnici na severním Urale, tedy v místech bohatých rudných nalezišť. České firmy mají pod vedením brněnské OHL ŽS stavět za téměř 40 miliard korun asi 390 km z celkových zhruba 700 km železnice. Začátek stavby je plánován na rok 2012 a dokončení na rok 2015.

  • Dodavatelská smlouva mezi OHL ŽS a JaŽD (Jamalská železniční společnost) na výstavbu železnice na severním Urale (trasa Obskaja-Salechard-Nadym), včetně stavby železničního mostu přes řeku Ob.

  • Kontrakt mezi firmami ALTA a Uralmetanolgroup na dodávku závodu na výrobu metanolu o kapacitě 600 000 tun/rok v Nižním Tagilu, Sverdlovská oblast.

  • Dohoda o strategickém financování projektu Severnyj širotnyj chod českými a ruskými bankami mezi Českou exportní bankou a JaŽD. Jde o projekt vybudování širokorozchodné železniční trati na severním Urale (úsek Obskaja-Salechard- Nadym). Smlouva umožní české straně účastnit se v případě splnění řady jasně definovaných podmínek.

  • Zakládací smlouva společnosti ALVEL a.s. (Centrum technologických služeb)podepsaná českou společností ALTA Invest a firmou TVEL, která je součástí ruské státní skupiny Rosatom. Společné centrum technologických služeb, jehož sídlo bude v ČR, je zaměřené na oblast palivového cyklu jaderných elektráren.

  • Memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci mezi společností Plynostav Pardubice holding a společností Strojtransgaz. Je zaměřeno na spolupráci při dlouhodobých projektech výstavby ropných, plynárenských a energetických objektů, včetně výměny dokumentace pro vyhodnocení projektů.

  • Smlouva mezi společnostmi KP Ria a GK Gazenergostroy na výstavbu paroplynové elektrárny o výkonu 366,8 MW v Kudeptse - Soči, Krasnodarský kraj.

  • Protokol o provedení změn v Dohodě mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o organizaci oprav vrtulníků typu Mi-24 (Mi-35), Mi-171Š (Mi-8, Mi-7) a jejich modernizace na území ČR.


Lidovky.cz, ČTK