25. července 2008 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Měna slábne, Češi oblehli směnárny

PRAHA Češi berou směnárny útokem. Poté co se ve středu propadl kurz koruny vůči euru i dolaru, si mnoho lidí pospíšilo do směnáren na nákupy cizí měny. Z obav, že se koruna bude dál propadat a koupě valut již nebude tak výhodná, se před směnárnami tvořily dokonce fronty zájemců.

„Potom co koruna tento týden oslabila, k nám přišlo o dost víc lidí než normálně,“ řekl zaměstnanec směnárny v pražské Celetné ulici s tím, že lidé nyní kupují nejvíce eura. Zvýšený zájem potvrzují i další obchodníci ve směnárnách. „Máme jednoznačně výrazný nárůst zájmu lidí o nákup cizí měny,“ řekl LN pracovník směnárny Exchange v Praze.

Nejenže eura kupuje víc lidí, ale i částky, které si pořizují, jsou mnohem vyšší než obvykle. „Naši zákazníci mají nyní větší zájem hlavně o větší částky. Často kupují například deset až dvacet tisíc eur,“ uvedl pracovník brněnské směnárny Ariana.

Koruna ve středu po slovní intervenci guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy oslabila vůči euru o více než 90 haléřů a propadla se tak z rekordních výšin ze závěru minulého týdne. Včera ovšem opět posílila a obchodovala se za 23,57 koruny za euro. Češi reagovali na silnou korunu již na začátku léta, přestože tehdejší kurz byl přibližně o korunu vyšší než nyní.

Obchodní ředitel společnosti Exchange Mikuláš Šveda již tehdy hlásil zhruba dvacetiprocentní nárůst prodeje eur v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Nutno uvést, že v té době euro stálo okolo 29 korun a zlevnilo tedy téměř o 20 procent. Češi si díky silné koruně mohou více dopřát na dovolené a cestách v zahraničí.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří Tomia Okamury vzroste průměrná útrata Čechů na letošní dovolené o pět procent, nad 15 tisíc korun. Silná domácí měna tak dovoluje větší luxus a lidé se namísto v kempech stále častěji ubytovávají ve čtyřhvězdičkových hotelích a pomalu se ztrácí image „paštikářů“.

paf, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!