7. prosince 2009 11:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Menší dovoz ropy, úspěšný vývoz aut. Česko míří k rekordnímu přebytku

Automobilka Škoda Auto zahájila 9. listopadu v závodě Kvasiny na Rychnovsku sériovou výrobu modelu Superb Combi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Škoda Auto zahájila 9. listopadu v závodě Kvasiny na Rychnovsku sériovou výrobu modelu Superb Combi. | foto: ČTK

PRAHA Říjnové výsledky zahraničního obchodu ukazují, že letošní bilance mezinárodního obchodu skončí pro Česko rekordním přebytkem kolem 130 miliard korun. Výsledky však nejsou ale až tak pozitivní, protože se propadají vývozy i dovozy, upozorňují ekonomové.

Zahraniční obchod České republiky skončil v říjnu přebytkem 17,5 miliardy korun, což byl meziročně o 22,7 miliardy Kč lepší výsledek.

K vysokému přebytku přispěl hlavně menší deficit obchodu s ropou a plynem a vyšší přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky. Ke konci října přebytek české obchodní bilance již překonal 135 miliard korun. Konec roku přitom bývá tradičně nejhorší, protože se dováží nejvíce.

"Za celý letošní rok je realistické očekávat zdvojnásobení loňského obchodního přebytku ve výši 67 miliard Kč. Nejedná se ovšem o natolik dobrou zprávu z české ekonomiky, jak by se na první pohled mohlo zdát. Export se meziročně nadále propadá o více než desetinu a za zlepšením bilance stojí výhradně ještě silnější výpadek dovozu," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Dobré zprávy?
Celkově data podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka nepřinášejí signály dlouhodobě udržitelného oživení zahraniční či tuzemské ekonomiky.

"Bilance zahraničního obchodu se ale v letošním roce navzdory ekonomické recesi, která postihla naše obchodní partnery, výrazně zlepší díky šrotovnému v zahraničí a kvůli nižším cenám komodit na světových trzích," uvedl. Přebytek zahraničního obchodu by mohl letos podle něj činit více než 130 miliard korun.

I podle analytika Svazu průmyslu a dopravy ČR Oldřicha Körnera výsledky zahraničního obchodu ukazují, že tuzemský průmysl se pohybuje na výrazně nižší úrovni, než tomu bylo v loňském roce.

"Podstatné je, že se z této nízké úrovně ještě nezvedá," uvedl. Snižující se dovozy přitom podle něj naznačují, že ani v nadcházejícím období nedojde k oživení investičních aktivit tuzemských firem.

"Za celý letošní rok počítáme s přebytkem zahraničního obchodu v rozsahu 140 až 150 miliard korun," odhadl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

"Letošní bilance bude nejlepší v české historii - i když zejména prosincová bilance má tendenci být záporná, nebude to určitě nic, co by tento výrazný přebytek zásadně změnilo," odhadl pak analytik České spořitelny Martina Lobotka.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?