Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Začalo G7: Po zdvořilostech přišlo na přetřes Řecko a Rusko

Angela Merkelová a Barack Obama. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Barack Obama. (Ilustrační foto) | foto: Reuters

KRÜN (NĚMECKO) Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Barack Obama si v neděli pochvalovali harmonii ve vztazích svých zemí, které vyzdvihli jako jako solidní, dobré a přátelské. Poté již se všemi zástupci G7 projednávali současné světové události.

Merkelová po uvítání Obamy před radnicí v Krünu prohlásila, že USA jsou pro Německo „tak podstatný partner, že vzájemně úzce spolupracujeme, protože to potřebujeme v oboustranném zájmu, protože to chceme a protože sdílíme společné hodnoty“.

Obama ji podpořil prohlášením, že „tu dnes oslavujeme jedno z nejsilnějších spojenectví, jaké svět kdy poznal“.

Zleva: předseda Evropské rady Donald Tusk, japonský premiér Shinzo Abe,...
Balónky s tváří Obamy a Merkelové

Podle mluvčího německého vlády diskutovali Obama a Merkelová o situaci na Ukrajině a budoucích vztazích západních států s Ruskem. Dotkli se i spolupráce v rámci NATO a chystané smlouvy o atlantické zóně volného obchodu.

Mluvčí Bílého domu novinářům řekl, že v diskusi o Ukrajině „dospěli státníci k názoru, že doba uplatňování (protiruských) sankcí musí být závislá na úplném naplnění minských dohod ze strany Ruska a na úctě k ukrajinské svrchovanosti“.

Merkelová podle agentury DPA nedala najevo rozladění z kontroverzní spolupráce zpravodajských služeb obou zemí. Nenechala si nicméně ujít popíchnutí v souvislosti s aférou kolem americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

„I přes některé názorové neshody, které dnes máme, je Amerika ... naším přítelem, naším partnerem,“ řekla kancléřka.

Problém Řecka zůstává nevyřešen

Problém zadluženého Řecka dominoval prvním hodinám vrcholné schůzky skupiny G7.

K představitelům „sedmičky“, tedy k americkému prezidentovi, vůdci Británie, Kanady, Francie, Itálie a Japonska se později přidali předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Juncker hned v úvodu summitu neobvykle ostře vyčinil řeckému premiérovi Tspirasovi, že prý zkresluje návrhy věřitelů na odvrácení bankrotu a váhá s předložením schůdné alternativy. Podle agentury Reuters Juncker vyzval Atény, aby rychle daly své návrhy na stůl a umožnily obnovení rozhovorů během summitu EU a Latinské Ameriky, který se uskuteční ve středu v Bruselu.

O řecké krizi hovořila před summitem Markelová s Obamou, na vrcholné schůzce pak podali členům G7 informaci Merkelová, Juncker a francouzský prezident François Hollande. „Nemůžeme říct, že problém je vyřešen,“ řekla kancléřka televizi ZDF. „V cílové rovince stále nejsme.“ Italský premiér Matteo Renzi novinářům řekl, že členové sedmičky se shodli v názoru, že je třeba učinit vše pro odvrácení odchodu Řecka z eurozóny. Je podle něj ale na řecké vládě, aby vyslala „pozitivní signál“.

Jucker na tiskové konferenci naznačil, že má Tsiprase dost. „Nemám s Alexisem Tsiprasem osobní problém, naopak. Byl to můj přítel, je to můj přítel. Aby ale přátelství trvalo, musí platit aspoň minimální pravidla,“ poznamenal šéf bruselské exekutivy.

Příkrý byl ve svém vyjádření i unijní prezident Donald Tusk: „Prohlásí-li někdo, že vám půjčí peníze, ale musíte je v budoucnu vrátit, není to bezohledný lupič. Není pravda, že dlužníci jsou vždy morální a věřitelé nemorální.“

Ruské sankce

Nynější schůzka sedmičky nejsilnějších světových ekonomik je už druhá, na níž není přítomen ruský prezident Vladimir Putin. I když ale Rusko zastoupeno není, problém vztahů s Moskvou je na summitu prioritní, napsala agentura AP. 

Hostitelka summitu kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že jakékoli zmírnění protiruských sankcí je do značné míry v rukou Moskvy. Závisí na úplném naplnění dohody o příměří, podepsané v únoru v Bělorusku. „Záleží to docela na Rusech, a také na Ukrajincích,“ poznamenala kancléřka.

Merkelová očekává, že summit G7 vyšle do Ruska jednotný signál. Její tón byl ale údajně smířlivější, než slova předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Ten dnes řekl, že jediná možná diskuse o sankcích se může týkat jen jejich rozšíření. Podle AP se očekává, že vrcholná schůzka G7 přijme deklaraci o situaci na Ukrajině.

„EU je společenstvím hodnot. Právě proto dnes Rusko není mezi námi a nebude pozváno, dokud se bude vůči Ukrajině a jiným zemím chovat agresivně,“ prohlásil Tusk. Podle agentury AFP prezident Evropské unie skupinu sedmi velkých světových ekonomik přímo vybídl k „potvrzení své jednoty“ ohledně sankcí vůči Rusku.

Merkelová novinářům řekla, že sankce nejsou samoúčelné. „Monhou být zrušeny, pokud zmizí důvody jejich zavedení a pokud budou problémy vyřešeny,“ konstatovala.

Pro zachování sankcí se rozhodně vyslovil britský premiér David Cameron. Na jejich pokračování bude trvat i přesto, že některé země, zejména Řecko, strádají kvůli odlivu ruských turistů a ruských investic. „Sankce mají dopad na všechny země. Británie ale nedopustila, aby její výhody z finančních služeb stály v cestě robustní reakci na agresi podporovanou Ruskem. Nemyslím, že by se ostatní země měly chovat jinak,“ řekl premiér.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Špatný týden na Wall Streetu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Špatný týden na Wall Streetu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Špatný týden na Wall Streetu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!