8. června 2015 15:30, aktualizováno  16:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Merkelová: Bude-li to nutné, zpřísníme sankce proti Rusku

Angela Merkelová a Barack Obama. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Barack Obama. (Ilustrační foto) | foto: Reuters

BERLÍN Země skupiny G7 jsou připravené zpřísnit dosavadní protiruské sankce, pokud to bude kvůli situaci na Ukrajině nutné. Na závěr summitu G7 v bavorském zámku Elmau to v pondělí prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Zdůraznila však, že skupina dává přednost diplomatickému řešení konfliktu.

„Shodujeme se na tom, že zrušení sankcí je navázané na prosazení dohod z Minsku. A jsme také připraveni sankce zpřísnit, pokud to bude nutné a situace si to vyžádá, i když si to nepřejeme,“ řekla Merkelová.

Také americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci prohlásil, že protiruské sankce je třeba zachovat a v případě potřeby ještě zesílit. „Ruské síly stále působí na Ukrajině a porušují její svrchovanost a územní celistvost,“ řekl Obama. „Země G7 své sankce zachovají tak dlouho, dokud Rusko se svou agresí vůči Ukrajině nepřestane,“ dodal.

„Hospodářství oslabilo, rubl klesá, inflace roste“

Už nyní podle Obamy mají sankce na Rusko vážný dopad. „Ruské hospodářství už značně oslabilo, rubl klesá, inflace roste,“ řekl Obama s tím, že ruské firmy přicházejí o mezinárodní zakázky.

 „Konflikt na Ukrajině je možné řešit jedině politicky, a to na základě ujednání z Minska,“ uvedla také německá kancléřka. Jménem všech zemí G7 opět odsoudila loňskou ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym, označila ji za protiprávní.

Merkelová také uvedla, že země G7 jsou připraveny podpořit Ukrajinu při prosazování reforem. „Podporujeme Ukrajinu ve složitém reformním procesu, v zavádění hospodářských reforem a v boji s korupcí,“ řekla kancléřka.

Rusko už před vystoupením Merkelové uvedlo, že na summitu nezaznělo nic nového k sankcím vůči Rusku. Moskva ale dala najevo, že se jí nelíbí spojování sankcí s plněním minských dohod Ruskem.

Boj proti změnám klimatu i energetická nezávislost

Země skupiny vyspělých ekonomik G7 se v bavorském zámku Elmau dohodly také na rychlejším vyjednávání o smlouvě o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Rovněž se shodly na závazném cíli v boji se změnami klimatu, že se světová teplota nezvýší o víc než dva stupně.

„Přihlásili jsme se k tomu, že do konce století potřebujeme dekarbonizaci světového hospodářství,“ řekla německá kancléřka.

G7 podle Merkelové chce do konce století dosáhnout také úplné nezávislosti světové ekonomiky na fosilních palivech jako je uhlí, ropa a zemní plyn.

ČTK