29. června 2015 13:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Když zkrachuje projekt eura, zkrachuje i EU, vzkázala Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová na čtvrtečním summitu vůdců EU v Bruselu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová na čtvrtečním summitu vůdců EU v Bruselu... | foto: Reuters

BERLÍN Pokud zkrachuje projekt eura, zkrachuje i Evropská unie. Na slavnostním shromáždění u příležitosti 70. výročí založení Křesťanskodemokratické unie (CDU) to řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

V souvislosti s řeckou dluhovou krizí podotkla, že eurozóna stojí na solidaritě, k řešení ale musí přispět každá země.

„Evropská unie je společenství zemí, které se cítí zavázány stejnými hodnotami. Z tohoto základu mohl vzejít i velkolepý projekt eura. Proto je euro víc než jen měna, je založeno na vzájemné důvěře a společných zásadách,“ řekla Merkelová. 

„Pokud euro zkrachuje, zkrachuje i Evropa,“ zdůraznila.

Solidarita a odpovědnost

„Pro naše vzájemné porozumění (v eurozóně) je bytostně nutné, abychom na jedné straně byli vzájemně solidární, na druhé straně ale aby každý přinesl svůj vlastní příspěvek k řešení problémů. Solidarita a vlastní odpovědnost jsou dvě strany téže mince,“ uvedla kancléřka.

Merkelová přitom apelovala na hledání kompromisu v současné situaci kolem Řecka. „Pokud přijdeme o schopnost nalézat kompromisy, bude Evropa ztracena,“ řekla. Vyzdvihla přitom práci svého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který podle ní v posledních měsících usilovně hledal možnosti, jak řeckou krizi vyřešit.

Vicekancléř a spolkový ministr hospodářství Sigmar Gabriel se vyjadřoval ještě kritičtěji než Angela Merkelová.

„Řecká vláda se nechce držet podmínek měnové unie. Pokud bychom podlehli řeckému tlaku, vzdali bychom se tím společných pravidel.“

„Nabídka řecké vládě byla férový kompromis,“ řekl Gabriel s tím, že jej ale řecká vláda nepřijala, protože chtěla pomoc, aniž by přinesla protislužbu.

Gabriel během tiskové konference také pronesl, že ještě nikdy od římských smluv nebyla Evropa v takové krizi jako nyní.

Juncker: Řecku nenabídneme nic nového

K Řecku se v pondělí vyjádřil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který prohlásil, že komise již nemůže Řecku nabídnout nic nového. Ten také podotkl, že Aténám zbývají poslední minuty, ale že dohoda je stále ještě možná.

„Tady nejde o vítěze a poražené. Buď vyhrajeme všichni, nebo všichni prohrajeme. Jsem hluboce sklíčen a rozesmutněn událostmi, které se v Evropě o uplynulé sobotě odehrály. Během jediné noci dostalo evropské svědomí těžkou ránu. Dobrá vůle jaksi zmizela,“ řekl Juncker.

ČTK