3. července 2013 7:00, aktualizováno  7:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Merkelová: Řecko dělá pokroky, ale možnost odpisu dluhu nevidím

Německá kancléřka Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: ČTK

BERLÍN Zadlužené Řecko podle německé kancléřky dělá pokroky a možnost dalších odpisů řeckého dluhu Angela Merkelová nevidí. Šéfka německé vlády to řekla v rozhovoru pro několik evropských listů.

Soukromí věřitelé jako banky, fondy a pojišťovny loni přistoupili na výrazné snížení řeckých závazků. Odepsali tehdy zhruba polovinu svých řeckých pohledávek. Řecký státní dluh to ale vzhledem k nutnosti dalších mnohamiliardových záchranných úvěrů snížilo jen na krátkou dobu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Řecko dělá pokroky díky velmi proreformně orientované vládě (premiéra Antonise) Samarase," řekla Merkelová podle agentury Reuters deníku Süddeutsche Zeitung.

"Očekávám, že dluhová udržitelnost bude nadále zajištěna," podotkla také. Na otázku, jestli by řečtí věřitelé mohli být nuceni přistoupit na další odpisy svých pohledávek prostřednictvím takzvaného "sestřihu", sdělila: "Nepozoruji to".

Řeckou ekonomiku v posledních třech letech drží nad vodou záchranné úvěry od Evropy a mezinárodního měnového fondu. O uvolnění dalších 8,1 miliardy eur teď v zemi jednají zástupci věřitelů a řecké vlády.

Atény dostaly čas do pátku, aby ujistily zahraniční věřitele, že mohou splnit podmínky nutné pro poskytnutí peněz ze záchranného úvěru. Jeden z úředníků zapojených do jednání s Řeckem Reuters již dříve řekl, že věřitelé nejsou spokojeni s pokrokem u reforem ve veřejném sektoru, jako jsou výběr daní a cel či reformy v oblasti zdravotní péče. Řecko proto nyní musí přesvědčit věřitele, že je schopné všechny závazky splnit.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.