Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Merkelová pochválila Řecko za reformy. Cesta je však daleká

Německá kancléřka Merkelová s řeckým premiérem Antoniem Samarasem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Merkelová s řeckým premiérem Antoniem Samarasem. | foto: ČTK

ATÉNY Řecké reformy se vyplácí, země má ale stále před sebou dlouhou cestu k nápravě ekonomiky a Německo bude Atény nadále podporovat. Prohlásila to v pátek německá spolková kancléřka Angela Merkelová v Aténách, kam dorazila den po řeckém návratu na dluhopisové trhy. Proti kancléřčině návštěvě v metropoli demonstrovaly stovky lidí.

Řecko od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie dostalo v rámci dvou záchranných programů slíbeno celkem 240 miliard eur. Vláda výměnou za pomoc zavedla tvrdá úsporná opatření, což podle některých názorů prohloubilo hospodářský útlum a vyvolalo protesty.

Na demonstraci proti návštěvě Merkelové se v centru metropole sešlo několik set Řeků, podstatně méně než při její poslední návštěvě města v říjnu 2012, kdy do ulic vyrazily desítky tisíc lidí. "Chceme, aby byla pryč! Raus! A až půjde, měla by s sebou vzít také řeckou vládu, protože nás zradili. Prodali nás Německu," řekla podle Reuters osmačtyřicetiletá Rula.

Klesla míra nezaměstnanosti

Řecká ekonomika je šest let v recesi a země má největší nezaměstnanost v Evropské unii. Podle Merkelové ale fakta ukazují, že největší úsilí se vyplatilo, a poukázala na náznaky stabilizace na řeckém pracovním trhu. Řecká míra nezaměstnanosti v lednu klesla na 26,7 procenta, nejníže za 11 měsíců, dál ale byla blízko historického rekordu. Kancléřka přitom do Atén dorazila den poté, co investoři projevili silný zájem o prodej řeckých pětiletých dluhopisů, kterým se země po čtyřech letech vrátila na dluhopisové trhy.

Emise dluhopisů se původně plánovala na letošní druhé pololetí. Podle unijního zdroje Reuters byl ale prodej záměrně přesunut na předvečer kancléřčiny návštěvy, aby podpořil Samarase, jehož liberální konzervativci v průzkumech mírně ztrácí na opoziční Koalici radikální levice (Syriza).

Na znamení toho, že řecký záchranný program se pozvolna posouvá k prorůstovým opatřením a k méně škrtům, navštívila Merkelová se Samarasem začínající start-up firmy. Také prohlásili, že urychlí vznik fondu pro malé a střední podniky, financovaného Německem, EU a Řeckem. Fond má disponovat 500 miliony eur (13,7 miliardy eur). Merkelová do Atén dorazila v době, kdy v Evropě panuje napětí kvůli budoucnosti ruských dodávek plynu na Ukrajinu.

Ruský prezident představitelům evropských zemí zaslal dopis s varováním, že by mohl zastavit dodávky plynu na Ukrajinu, pokud Kyjev včas neuhradí své závazky. Merkelová se k této věci vyjádřila během páteční tiskové konference. Evropa se podle ní musí poradit a přijít se společnou odpovědí. "Je tu dobrý důvod vzít tento dopis jako příležitost dát společnou evropskou odpověď," sdělila podle Reuters Merkelová. O věci se podle ní bude diskutovat na pondělním setkání ministrů zahraničí zemí EU.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....