Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Německo začne přemlouvat Řeky: vraťte se k utahování opasků

Alexis Tsipras složil v prezidentském paláci v Aténách premiérskou přípravu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexis Tsipras složil v prezidentském paláci v Aténách premiérskou přípravu. | foto: ČTK

BERLÍN Německo si přeje, aby nová vláda v Řecku upustila od slibů, které dala v prvních dnech po svém zvolení a které by znamenaly omezení politiky utahování opasků. Berlín žádá, aby se kabinet Alexise Tsiprase vrátil k úsporným opatřením, na nichž se jeho předchůdci dohodli s mezinárodními věřiteli.

Vyplývá to z dokumentu, na který se dnes odvolává agentura Reuters.

Dokument vznikl v Berlíně před čtvrteční schůzkou zástupců zemí platících eurem. Ti se budou zabývat otázkou, jak má eurozóna odpovědět na požadavek Řecka odepsat či restrukturalizovat jeho dluh. Tématem by měl být i požadavek ukončení rozpočtových škrtů a některých úsporných opatření.

PSALI JSME:

V materiálu se zdůrazňuje, že Atény nesmějí omezit žádné z dosavadních úsporných opatření a reforem, jejichž cílem je vylepšit špatný stav řeckých veřejných financí a obnovit na trzích důvěru.

Nová vláda, vedená krajně levicovou stranou Syriza, má svůj program oficiálně představit v sobotu. Nicméně její ministři už veřejně slíbili zvýšit minimální mzdu, zastavit prodej státního majetku, znovu zaměstnat státní zaměstnance, kteří přišli o práci bez příčiny a obnovit vánoční příplatek pro chudé důchodce.

Kabinet v Aténách se snaží znovu vyjednat podmínky, za kterých Řecko dostává finanční podporu od eurozóny a od Mezinárodního měnového fondu (MMF), a získat tak větší nezávislost při rozhodování o hospodářských otázkách země a více prostoru pro podporu ekonomického růstu.

Řecko: nedohlížejte na nás

Tsiprasova vláda také chce, aby na dodržování reforem přestala dohlížet takzvaná trojka - zástupci Evropské komise, MMF a Evropské centrální banky (ECB). Jejich cesty do Řecka, které se konají co čtvrt roku, jsou pro mnoho obyvatel této země symbolem ztráty suverenity.

Nicméně podle německého dokumentu má být tento systém zachován. Berlín v něm také vyzývá Řecko, aby dalo jasně najevo, že respektuje závazek splácet dluhy vůči ECB, MMF, záchrannému fondu eurozóny i vůči jejím jednotlivým zemím.

Německo požaduje, aby Řecko letos dosáhlo primárního přebytku ve výši tří procent HDP a příští rok 4,5 procenta HDP. Primární rozpočet nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu.

Atény také mají podle Berlína dodržet dohodu, že veřejný sektor opustí 150 tisíc lidí, že zavedou důchodovou reformu tak, aby výše příspěvků do systému úzce souvisela s výší vyplácených dávek, nebo že udrží minimální mzdu na snížené úrovni. Na základě německého dokumentu má pokračovat rovněž privatizace přístavů a nemovitostí, stejně jako prodej státního majetku v energetice. Spolu s přímými zahraničními investicemi by takto Řecko letos mohlo získat zhruba 2,2 miliardy eur (asi 61 miliard korun).

„Na základě vyjmenovaných bodů jsme ochotni prohloubit spolupráci s Řeckem, a podpořit tak jeho růst a tvorbu nových pracovních míst. Je třeba dělat víc - jak na bilaterální úrovni, tak v rámci EU,“ píše se v německém dokumentu.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...