Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Města dostihla světová finanční krize

Na města v České republice doléhá světová finanční krize. Musejí proto počítat s finančním deficitem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na města v České republice doléhá světová finanční krize. Musejí proto počítat s finančním deficitem. | foto: Shutterstock

PRAHA Města a obce v České republice se začínají vyrovnávat s dopady světové finanční krize. Některá města výrazně snižují své rozpočty a omezují plánované investice. Hlavním důvodem je propad v daňových příjmech. Nejméně krize zasáhla Prahu, která podle slov mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa provedla v minulých letech řadu auditů, které zvýšily efektivitu financování a přinesly významné úspory.

Hovoří se o propadu příjmů o zhruba deset procent, tedy asi 13 miliard korun. Většina radnic zatím šetří na běžných výdajích a využívají rezervy, které si vytvořily. Některé už ale přehodnocují své rozpočty a odkládají plánované investiční akce nebo o tom uvažují.

Doporučení ministerstva: Nezadlužujte se
Ministerstvo finance obcím doporučuje, aby se nezadlužovaly, pokud to není nutné. Většinu investičních akcí například pozastavilo město Chomutov, které očekává pokles příjmů až o 15 procent. Ještě v polovině března předpokládala chomutovská radnice snížení výnosů asi o devět procent. Kvůli krizi odkládá některé investiční akce také Bruntál, který odhaduje letošní výpadek v daňových příjmech 22 milionů korun.

"Z rozpočtu byl vyřazen záměr vybudovat novou kašnu na náměstí Míru za 2,6 milionu korun. Ze čtyř milionů na 3,5 milionu se snížily výdaje na plošné rekonstrukce místních komunikací," řekl mluvčí radnice Jiří Ondrášek.

Naproti tomu například Plzeň si na "ztrátu" vytvořila už počátkem roku rezervu 230 milionů korun z přebytků minulých let a další zhruba stejnou sumu má ušetřit celoroční redukcí provozních výdajů o dvě procenta. V červnu ale bude schvalovat snížení investic o 140 milionů Kč.

V Jihomoravském kraji v některých případech města zastaví či zruší méně významné investice, ty hlavní ale prý zatím dotčeny nebudou. S výjimkou Znojma okresní města neuvažují o tom, že si kvůli propadu příjmů z daní vezmou investiční úvěr.

Záchrana: dotace, rezervy, omezení investic
Ve Zlínském kraji se většina měst soustředí hlavně na projekty, pro které může získat nebo už obdržela evropské dotace. Vsetínské radnici do dubna příjmy na daních proti loňsku klesly o čtyři procenta. Ani tam ale zatím o omezení investic neuvažují. "Máme vytvořeny účelové rezervy, které bychom v případě ohrožení hospodaření mohli použít," uvedla mluvčí radnice Eva Stejskalová. Město své rozpočty pravidelně připravuje se schodkem, s ohledem na možnost čerpat evropské dotace.

Také na jihu Čech některé radnice spoléhají na rezervy z minulých let, jiné se chtějí vejít do letošního rozpočtu. Pokud to půjde, škrty v plánovaných investičních akcích starostové dělat nechtějí.

Největší středočeské město Kladno začne šetřit především na provozních výdajích. Radnice letos například nenakoupí tolik nových počítačů, bude více šetřit na teple a rezervy chce najít i ve mzdových prostředcích, řekl primátorův náměstek Miroslav Bernášek. Investičních akcí se úsporná opatření nedotknou.

Nijak fatální prý nejsou dopady hospodářské krize ani na hospodaření hlavního města. Je to díky konzervativně sestavenému rozpočtu, úsporám a rezervám, řekl tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Aktuálně se přesto podle něj očekává daňový výpadek pravděpodobně výrazně vyšší než 1,5 miliardy korun, o čemž hovořily prognózy v březnu. Jednotlivé městské části zatím krizi přímo nijak nepociťují.

Přesto města a obce nevylučují další úsporné opatření jako například zvýšení daní z nemovitostí či omezení financí na běžnou údržbu. Zda k nim budou muset přistoupit, bude záviset na vývoji daňových příjmů v dalším období.
.
,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...