18. listopadu 2016 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Mexičané zachraňují peso, které jim potápí Trumpův triumf. Měna dál padá

„Jenom trénuji.“ Fotka kutila poukazuje na Trumpovy plány na výstavbu zdi na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Jenom trénuji.“ Fotka kutila poukazuje na Trumpovy plány na výstavbu zdi na... | foto: imgur.com

MEXIKO CITY Mexická centrální banka v pátek zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta. Snaží se tím zastavit propad kurzu pesa, které začalo prudce klesat minulý týden po zvolení Donalda Trumpa americký prezidentem. Peso ale na rozhodnutí banky reagovalo poklesem.

Kurz pesa po zprávě ztratil asi jedno procento na 20,40 MXN za dolar. Analytici půlprocentní zvýšení základní sazby sice očekávali, ale finanční trhy sázely na zvýšení o nejméně 0,75 procentního bodu.

Peso se v obavách z hluboké nejistoty a z možných střetů Mexika s novou americkou vládou po volbách v USA propadlo až o třináct procent. Za celý minulý týden ztratilo celkově osm procent, tento týden už ale mírně oživilo a před dnešním rozhodnutím banky získávalo asi dvě procenta.

Trump šel do voleb se slibem zrušit nebo výrazně přehodnotit dohodu NAFTA o volném obchodu USA s Mexikem a Kanadou. Prohlašoval také, že proti nelegální imigraci z jihu postaví na hranici s Mexikem zeď, jejíž výstavbu zaplatí sami Mexičané.

Jak asi budou Američané reagovat, pokud nevyroste zeď jen na hranicích s...
„Jenom trénuji.“ Fotka kutila poukazuje na Trumpovy plány na výstavbu zdi na...
ČTK