2. června 2009 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

MF: Kvůli krizi si půjčíme dvakrát více, než jsme čekali

Rozpočet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí zvýšilo odhad, kolik peněz si bude muset letos půjčit. Zatímco v prosincové strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2009 počítal úřad s nejvýše 148,4 miliardy korun, nyní odhaduje celkové výpůjční potřeby na přibližně 280 miliard korun.

Zhruba 100 miliard korun z celkové sumy chce ministerstvo použít na splátky jistin dluhopisů. V letošním roce rovněž připravuje prodej státních dluhopisů domácnostem, který je podle mluvčího Ondřeje Jakoba reálné spustit ve čtvrtém čtvrtletí.

"Odhad celkových hrubých výpůjčních požadavků ve výši 280 miliard korun je realistický a odpovídá aktuálním prognózám vývoje české ekonomiky a státního rozpočtu," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Vládní dluh se tak letos podle něj zvýší na 34 procent HDP z loňských 30 procent HDP. "Pokud nedojde k rozpočtovým škrtům v dalších letech, vyšplhá dluh v roce 2012 ke 40 procentům HDP," dodal. Kvůli přijetí eura dluh nesmí přesáhnout 60 procent HDP.

Podle dřívějších informací bude nominální hodnota státního dluhopisu pro drobné klienty jedna koruna. Zájemci si ale budou muset pořídit jisté minimální množství a budou muset mít zřízen účet u Střediska cenných papírů.

Jen úroky budou stát státní pokladnu 54 miliard
Na konci dubna MF prodalo například na zahraničních trzích dluhopisy za 1,5 miliardy eur (cca 40 miliard korun). V červnu chce vydat dluhopisy za 22 miliard korun a v červenci a srpnu za 12 miliard korun. Dluhopisy chce MF vydat například i kvůli dostavbě dálnice D47. Letos by to mělo být 8,4 miliardy korun a příští rok 11,4 miliardy.

Letos jen na úrocích z dluhu by mělo podle ministra financí Eduarda Janoty Česko zaplatit 54 miliard proti plánovaným 48 miliardám. V roce 2010 by měly úroky stoupnout na 65 miliard, následně na 76 miliard a v roce 2012 na 87 miliard korun. Státní dluh České republiky překonal ke konci března 2009 jeden bilion korun.

ČTK