2. května 2009 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Míl: Nová vláda musí začít 'brutálně' šetřit

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR  Jaroslav Míl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl. | foto: Jan TřeštíkČTK

PRAHA Překlenovací úřednická vláda se musí urychleně zabývat hospodářskou krizí z pohledu celé ekonomiky. Letošní rozpočet je potřeba předělat a začít "brutálně" šetřit, jinak nebude příští rok co řešit. Uvedl to bývalý šéf společnosti ČEZ a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, kterého si designovaný premiér Jan Fischer vybral do funkce ministra financí.

Návrh vládní sestavy, ve které ještě chybí jméno ministra životního prostředí a do níž designovaný premiér Fischer navrhuje tři vlastní kandidáty - do čela ministerstev financí, průmyslu a spravedlnosti, ostře kritizovali šéfové ODS, ČSSD a SZ. Nejvíce jim vadí právě Míl. Prezident Václav Klaus se komentářů zdržuje. Podle slov jeho tajemníka Ladislava Jakla ale proti ní nemá zásadní výhrady.

Fischer se s šéfy ODS, ČSSD a SZ chce nad nominacemi ministrů sejít ještě tuto neděli. Jestliže jim neustoupí, prezidentovi ústava nebrání jmenovat kabinet podle nynějšího Fischerova návrhu. Vládnout by teoreticky mohl až do předčasných voleb i v případě, že by lídři ODS a ČSSD splnili své hrozby, že mu jejich strany nedají důvěru. Nová vláda podle ústavy musí do 30 dnů od jmenování požádat sněmovnu o důvěru. Pokud ji nezíská, vládne dál a prezident má jmenovat nového premiéra. Ústava však hlavě státu pro tento krok neurčuje žádný časový limit.

V souvislosti se stavem země se Míl zmínil o úmyslu ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) nabízet státní dluhopisy občanům. Realita je podle něj ale taková, že banky státní dluh nechtějí financovat. Česko je totiž v obtížnějším postavení než země eurozóny a musí plnit řadu kritérií podstatně líp než ony.

Fischer mě oslovil slušností a poctivostí, řekl Míl
Parlamentu je podle Míla potřeba říci, jaký je stav země a jaké zákony a legislativní opatření je nezbytné přijmout. V září už by podle něj bylo pozdě. Míl odmítl zacházet do podrobností. Tvrdí, že má o prioritách úřednické vlády naprosto přesnou představu, soudí ale, že by o nich měl hovořit premiér.

Fischer ho prý oslovil především "elementární slušností a poctivostí", ve srovnání s mnoha českými politiky prý překvapující. Designovaný premiér podle něj hledá schopné lidi, kteří nemají politické ambice a nejsou spjatí s politickými stranami, lidi vnitřně svobodné, kteří nejsou angažováni v žádných vlivových finančních či jiných ekonomických skupinách.

S přijetím Fischerovy nabídky souhlasila i Mílova manželka
Míl naznačil, že ho oslovil zřejmě proto, že zná hospodářské souvislosti a má zkušenosti s řízením firmy s miliardovým obratem a s řízením krizového managementu. Přesvědčen je, že společnost ČEZ, když ji řídil, taková byla. "On mi řekl své představy a já jsem ho spíše informoval o cestách, kterými se k nim dá dojít, a shodli jsme se," uvedl. Poznamenal také, že mu přijetí Fischerovy nabídky schválila i manželka.

Na dotaz, zda by se angažoval i ve vládě, která by nezískala podporu velkých politických stran v Poslanecké sněmovně, odmítl odpovědět. Nechtěl ani spekulovat o tom, proč jeho nominaci odmítají šéfové ČSSD i ODS. Potvrdil ale, že o něj na počátku volebního období nynější premiér v demisi Mirek Topolánek měl zájem jako o vicepremiéra pro hospodářství a ministra dopravy.

Lidovky.cz, ČTK