6. srpna 2009 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Milé překvapení pro Česko: zakázky v Německu vyskočily o 4,5 %

Německá ekonomika hlasí další dobré zprávy pro české firmy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá ekonomika hlasí další dobré zprávy pro české firmy | foto: Shutterstock

BERLÍN Zakázky německého průmyslu v červnu vzrostly díky silné zahraniční poptávce nejvyšším tempem za poslední dva roky, když meziměsíčně vyskočily o 4,5 procenta. Výrazně tak předčily očekávání. Údaj dnes oznámilo německé ministerstvo hospodářství; ekonomové odhadovali měsíční nárůst jen na 0,8 procenta.

Údaj naznačil, že největší ekonomika Evropy chystá oživení. Červnový růst je sezonně přepočtený a představuje nejvyšší nárůst od června 2007. Jde o čtvrtý měsíc za sebou, kdy průmyslové zakázky v Německu vzrostly.

Ministerstvo proto nyní pozoruje lepší vyhlídky pro průmyslovou produkci. "Recese je pryč. Uvidíme, že třetí čtvrtletí bude silné," reagoval ekonom Jörg Krämer z Commerzbank. "Poptávka roste, protože se postupně vytrácí globální strach ze zkázy, který se objevil po kolapsu Lehman Brothers na podzim 2008," dodal.

Otázkou zůstává, zda je tento vývoj udržitelný

Nárůst zakázek potvrzuje podle Svazu průmyslu a dopravy jistý efekt vládních intervencí spolkové vlády. Je prý ale otázkou, zda je tento vývoj udržitelný. "Ani výše uvedené skutečnosti nemusí signalizovat skončení recese. Pro tuzemský průmysl a celou ekonomiku jsou jakékoliv signály z Německa vzhledem k důležitosti tohoto trhu zcela zásadní," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Boris Dlouhý.

Ministerstvo uvedlo, že se v červnu výrazně zvýšily zakázky ze zahraničí, zejména z eurozóny. Ty vyskočily o 13,2 procenta. Celkem se objednávky z ciziny zvýšily o 8,3 procenta, zatímco domácí stouply o 0,2 procenta. Silný nárůst vykázaly kapitálové zboží a polotovary. Zakázky na spotřební zboží se ale mírně snížily.

Zvýšení průmyslových zakázek je další pozitivní zprávou o německé ekonomice z poslední doby. V pondělí se ukázalo, že se výkon německého průmyslu v červenci snížil nejmírnějším tempem za deset měsíců.

ČTK, Lidovky.cz