Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Miliardář Janeček spočítal, že EU i svět krizi zvládnou. Na 96 procent

Karel Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Janeček | foto: David Neff

PRAHA Evropa i celý svět současnou krizi zvládnou. V rozhovoru pro Index LN to alespoň tvrdí miliardář Karel Janeček, který v sobě nezapře vystudovaného matematika. Vše prý dobře dopadne na 96 procent.

„Je pravda, že situace je v současnosti na hraně. Ať už z hlediska geopolitiky, vojenských a politických hrozeb či z hlediska ekologie. A během několika let se rozhodne, zda se ty váhy přikloní na stranu globální prosperity, nebo opačným směrem. Já jako matematik dávám 96procentní pravděpodobnost tomu, že to vše zvládneme a vznikne nová společnost postavená na globální spolupráci, v níž se lidé nebudou muset bát a starat o své základní potřeby, jako je jídlo nebo bydlení,“ říká Janeček.

Své jmění vydělal Janeček na obchodování s finančními deriváty. Zájem o finanční trhy má již dnes ale minimální.

Jeho pozornost daleko více poutá celosvětové prosazování jeho volebního modelu Demokracie 2.1 a třeba i projekty věnující se vzdělávání. Odrazem těchto změn je ostatně i nedávná změna vlastnické struktury společnosti RSJ, jejíž úspěch Janečka katapultoval mezi nejbohatší Čechy. Jeho podíl ve firmě se snížil – zatímco dříve držel ve společnosti 40 procent, nyní je čtvrtinovým vlastníkem.

V rozhovoru Janeček potvrdil, že těžištěm jeho zájmu je nyní hlavně Demokracie 2.1, odlišující se od ostatních volebních systémů možností více hlasů pro jednoho člověka. A ačkoli se dříve domníval, že tento projekt bude brát spíše jako službu veřejnosti, nakonec na něm podle svých slov může solidně vydělat.

Index Lidových novin

„Dosavadní celkové náklady jsou samozřejmě velké, jenže díky tomu, že metodu a naše služby dokážeme nabídnout mnoha městům, ale i firmám, stává se to velmi zajímavým byznysem. Díky našemu know-how jsme schopni městům poradit, jak komunikovat s občany, jak získávat informace a zpracovávat data. Starostové se najednou dozvědí věci, o kterých neměli ani tušení. Myslím, že Demokracie 2.1 bude schopna vydělat miliardy korun,“ domnívá se Janeček.

Podpoří i vzdělání učitelů

Jeho systém se využívá na několika místech v Česku, ale i ve světě. Hlasovalo se podle něj například v Tunisku, Portugalsku, Skotsku, Číně a nedávno i v New Yorku.

Janeček má ale v plánu i další projekty ve vzdělávání. Již léta pomáhá vědcům jeho nadační fond Neuron. Před dvěma lety pak finančně podpořil i tvorbu nových učebních textů matematiky podle inovativní metody profesora Hejného.

Nově plánuje finančně pomoci i projektu na vzdělávání učitelů na základních a středních školách. „Teď zrovna jsem v kontaktu se skupinou lidí, jejichž projekt velmi pravděpodobně podpořím. Vytvářejí metodický a školicí program pro vzdělávání učitelů. Takový by se dal aplikovat například na pedagogické fakultě,“ říká Janeček, podle něhož by se vše mohlo rozjet již v letošním roce.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....