6. prosince 2014 17:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Miliardy dolarů pro Ukrajinu. O další pomoci se bude v Kyjevě jednat před Vánoci

Muž ukazuje následky ostřelování ukrajinské vesnice nedaleko Donětsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž ukazuje následky ostřelování ukrajinské vesnice nedaleko Donětsku. | foto: Reuters

KYJEV Delegace Mezinárodního měnového fondu (MMF) bude od 9. do 18. prosince jednat v Kyjevě s novou ukrajinskou vládou ohledně záchranného programu. Oznámil to v sobotu zástupce MMF pro Ukrajinu Jerome Vacher. MMF již koncem dubna schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v celkovém objemu 17 miliard dolarů (zhruba 382 miliard Kč).

Kyjev by rád co nejrychleji získal další část z této pomoci v hodnotě 2,7 miliardy dolarů.

Program má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky. Ta se nyní potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a březnové anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem. Začátkem září měnový fond upozornil, že Ukrajina by mohla potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až 19 miliard dolarů, pokud bude konflikt na východě země pokračovat i v příštím roce.

Ukrajina už obdržela necelých pět miliard dolarů

MMF s jednáním o poskytnutí dalších peněz z dohodnutého programu čekal na vytvoření nové vlády, kterou v úterý schválil ukrajinský parlament. Nová ministryně financí Natalija Jarešková ve středu vyzvala k co nejrychlejšímu zahájení rozhovorů.

„Delegace MMF bude působit v Kyjevě od 9. do 18 prosince,“ uvedl Vacher. „Delegace zahájí s ukrajinskými úřady politická jednání v souvislosti s fondem podporovaným programem ekonomických reforem,“ citovala jej agentura Reuters.

Ukrajina zatím z programu obdržela 4,6 miliardy dolarů. Devizové rezervy Ukrajiny jsou teď na desetiletém minimu, za jejich poklesem stojí kroky na podporu domácí měny a splácení dluhů za dodávky ruského plynu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!