25. listopadu 2011 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Miliardy za povolenky nedorazí, výnos může být jen poloviční

Obchodníci s povolenkami připravují stát o miliardy. Česko se neumí bránit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci s povolenkami připravují stát o miliardy. Česko se neumí bránit | foto: Shutterstock

PRAHA Desítky miliard korun, které chtěl stát získat prodejem emisních povolenek v aukcích, se rozplývají. Příčin je hned několik. Povolenka k vypouštění oxidu uhličitého na energetických burzách zlevnila na méně než deset eur za tunu emisí.

Jejich hodnotu sráží očekávaný návrat ekonomické recese i rostoucí výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. "Podle naší prognózy tento nadbytek vydrží přinejmenším do roku 2016," zmínila Lenka Schanová z brokerské firmy Carbon Warehouse.

Ještě v září ministerstvo životního prostředí odhadovalo, že Česká republika by mohla z aukcí povolenek během let 2013 až 2020 získat až 140 miliard korun.

INFOGRAFIKA

kom

Prognóza ministerstva počítala s prodejní cenou 20 eur za jednu emisní povolenku. Blízko této hranice se do června držely i ceny na energetických burzách. Jenže od té doby hodnota povolenky prudce klesla a v současnosti se pohybuje pod deseti eury.

Pokud evropská ekonomika nezačne v nejbližších letech opět růst, stát se zřejmě bude muset smířit s výnosem "jen" okolo 70 miliard korun. "V současné době přepočítáváme scénáře možných výnosů. Je patrné, že by celkový výnos mohl být zhruba poloviční ve srovnání s našimi předchozími kalkulacemi," přiznává mluvčí ministerstva životního prostředí Marta Machková.

Zúčastněná ministerstva se přitom na dodatečné miliardy doslova těšila. Podle pravidel Evropské unie musí být polovina výnosu z prodeje určena na projekty zaměřené na snižování emisí skleníkových plynů. Zbývajících 50 procent mohou vlády členských zemí použít dle svého uvážení.

ACCURO Brandschutzanlagen, spol. s r.o.
Technik / Projektant shz (stabilní hasicí zařízení)

ACCURO Brandschutzanlagen, spol. s r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč