4. října 2011 16:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Milionáři se vrhli na dluhopisy. Už se jich prodalo za 8,8 miliardy

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

PRAHA  Česko zachvátila investiční horečka. Ministerstvo financí v pondělí vůbec poprvé nabídlo dluhopisy domácnostem. A vrhli se na ně zejména majetnější jedinci.

V první den prodeje se upsaly dluhopisy za pět miliard korun. To je až polovina celkové hodnoty dluhopisů, které ministerstvo financí v letošním roce plánovalo domácnostem prodat. K úterní 14. hodině ministerstvo evidovalo objednávky na spořicí státní dluhopisy již za 8,8 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Stát testuje zájem občanů předtím, než jim nabídne další emisi v příštím roce. Zájem investorů je obrovský, ale pobočky České spořitelny, ČSOB a Komerční banky, které prodej dluhopisů zajišťují, zákazníky zvládají.

"Kalouskovy" cenné papíry totiž skupovali bohatší lidé po milionech. Například ČSOB v prvních hodinách přijala 300 objednávek v celkové hodnotě dvě miliardy korun. Průměrná výše objednávky tak dosahovala 6,6 milionu korun.

STÁTNÍ DLUHOPISY

  • Co stát prodává?

Tři typy dluhopisů se splatností rok a 5 let. Výnosy od 2 do 3,7 %.

  • Kdo může nakupovat?

Občané ČR i cizinci, neziskové společnosti, fondy, církve.

  • Kolik se musí investovat?

Minimální investice je tisíc korun.

Podle mluvčí ČSOB Pavly Hávové zaznamenala banka stovky objednávek. Komerční banka potvrdila 250 objednávek a Česká spořitelna dva tisíce zájemců. Celkem se tak během pondělí rozdělilo pět miliard korun mezi zhruba tři tisíce investorů.

Z toho vyplývá, že průměrná výše pondělních objednávek se pohybovala kolem 1,6 milionu korun. Nejmenší možná investice do dluhopisů přitom činila tisíc korun. Mezi investory byli nejen občané, ale také například neziskové organizace či církve.

Kalouska velký zájem překvapil

Mimořádný zájem zaskočil i ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který přiznal, že i on si dluhopisy objednal. Připustil zároveň, že téměř jistě vzhledem k zájmu rozhodne o překročení desetimiliardového limitu. "Naším záměrem bylo upisovat dluhopisy celý měsíc. Nyní se budeme snažit, aby se upisovaly alespoň dva až tři dny. Je možné, že jejich objem navýšíme," uvedl Kalousek.

Značný zájem

Celkově banky evidují k dnešnímu dni přes 10.400 objednávek. Na jednu objednávku tak připadá přes 840.000 korun. Z hlediska počtu objednávek byl podle mluvčí ČSOB Pavly Hávové doposud největší zájem o pětileté dluhopisy. Naopak z hlediska objemu převažovaly jednoleté dluhopisy s celkovým objemem 3,8 miliardy korun. Podle regionů je poptávka podle ČSOB zejména v Praze a Středočeském kraji.

Ministerstvo financí od včerejška nabízí rodinám tři typy dluhopisů se splatností rok nebo pět let. Jejich výhodnost spočívá jednak v jistotě návratnosti investice – krach českého státu není v nejbližších letech pravděpodobný – a také v tom, že výnos fakticky není zdaněn.

Objednávat dluhopisy bude možné do vyprodání. Vydány budou 11. listopadu. Po objednání lidé musí za dluhopisy zaplatit do pěti dnů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!