19. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Milionové zlaté padáky rozčilují Slováky. Stejně jako Čechy

Slovenský premiér Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico. | foto: Reuters

PRAHA Na Slovensku se opět rozhořela debata o "zlatých padácích", kterými si vlivní lidé z éry pravicových vlád Mikuláše Dzurindy a Ivety Radičové po odchodu z funkcí zajistili bezstarostnou budoucnost. Na odchodném a odměnách si 'vydělali' desítky tisíc eur.

Na platy manažerů státních institucí a firem si teď chce posvítit současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Královské odměny manažerů státních firem kritizuje i slovenský ministr dopravy Ján Počiatek (Smer), které podle jeho slov rozdával "parašutista" Ján Figel (KDH), bývalý ministr dopravy. Ten se ale brání tím, že převzetí odměn je věcí 'cti a sebehodnocení' samotných manažerů. Vysoké odstupné podle něj nastavila první vláda Roberta Fica a vládě Ivety Radičové se to nepodařilo změnit. O kauze informovala slovenská média.

178 tisíc eur pro bývalou šéfku pošty

Kauzu "zlatých padáků" odstartovala odměna ve výši 178 tisíc eur (zhruba 4,5 miliionu korun) pro bývalou generální ředitelku Slovenské pošty Marcelu Hrdou, která dříve šéfovala i České poště. Její smlouvu podepisoval tehdejší ministr dopravy Ján Figel, který dnes stojí v čele Křesťanskodemokratické unie (KDH) a o odměnách tvrdí, že jsou v pořádku, napsal slovenský deník Sme.

ČTĚTE TAKÉ:

Do série odhalení zapadá i případ Martina Fedora, jenž byl pravou rukou Mikuláše Dzurindy v jeho vládě a bývalým ministrem obrany za Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii (SDKU). V roce 1999 mu byl přidělen jednopokojový byt v Bratislavě o výměře 45 metrů čtverečních, za který zaplatil těžko uvěřitelných 10 480 slovenských korun (350 eur). O šest let později ho prodal zhruba stopadesátkrát dráž - za 50 tisíc eur (přes 1,2 milionu korun).

"Neměl jsem žádnou výhodu," vysvětloval Fedor deníku Sme, jakým způsobem se k bytu na konci 90. let dostal, a dodal, že si prostě podal žádost a uspěl. Starostou druhého bratislavského obvodu, ve kterém se byt nachází, byl tehdy Pavol Kubovič, člen Demokratické strany, která se později sloučila s SDKU.

Slovenské 'zlaté padáky' pro státní manažery:

  • Marcela Hrdá, bývalá ředitelka Slovenské pošty: 178 tisíc eur (asi 4,5 mil. Kč)
  • Pavol Kravec, bývalý ředitel Železniční společnosti Slovensko: 170 tisíc eur (asi 4,3 mil. Kč)
  • Pavol Ďuriník, bývalý ředitel Carga: 96 tisíc eur (více než 2,4 mil. Kč)

Zdroj: www.sme.sk

Pobouření a vlnu nevole rozpoutaly i další případy vyplácení nadstandardních odměn a odstupného manažerům firem, ve kterých má stát podíl. Ti se po parlamentních volbách na Slovensku střídají stejně jako státní úředníci. Podle deníku Sme jim mělo být vyplaceno až 750 tisíc eur, což je v přepočtu 19 milionů korun.

Kromě bývalé šéfky státní pošty se štědrou odměnou odešel například exředitel Železniční společnosti Slovensko Pavol Kravec, který měl dostat 170 tisíc eur (asi 4,3 miliony Kč), někdejší ředitel Carga Pavol Ďuriník získal na odchodném 96 tisíc eur (přes 2,4 mil. Kč) a z odchodu profitovali i další členové managementu a společnosti ZSSK Cargo, uvedl deník Sme.

Bývalý šéf Železniční společnosti Slovensko Kravec je 'shodou okolností' Figelovým blízkým člověkem a v březnových volbách kandidoval za Figelovu KDH do parlamentu.

'V manažerských smlouvách by měl být určen strop,' říká Figel

Figel přiznal v televizi Markíza chybu jen v případě 178tisícové odměny pro odvolanou řediteku pošty Hrdou. Podle něj by v manažerských smlouvách měl být určen strop. Odměna pro Hrdou se ale prý odvíjela od hospodářského výsledku, což je podle Figela normální a motivuje to manažery k lepšímu hospodaření.

V Česku bylo nejštědřejší ministerstvo práce

V Česku byl loni nejštědřejším ministrem šéf resortu práce Jaromír Drábek (TOP09). Jeden z jeho náměstků dostal mimořádnou odměnu přes milion korun. Odměny na ostatních ministerstvech se značně liší, ale často se pohybují ve stovkách tisíc.

CELÝ SERIÁL O ODMĚNÁCH NA ČESKÝCH MINISTERSTVECH ČTĚTE ZDE:

Ani lidé ve vrcholném managementu českých státních firem se nemají špatně. Připomeňme třeba odměny sedmi manažerů pražského dopravního podniku, kteří odešli spolu s bývalým šéfem Martinem Dvořákem a na přelomu roku si rozdělili 8,6 milionu korun. Nové vedení sice požádalo o vrácení peněz, termín ale uplynul minulý týden a nikomu z bývalého vedení se vyplacená suma zřejmě nezdála tak přehnaná, aby ji vrátil.

O 'ZLATÝCH PADÁCÍCH' PO ČESKU VÍCE ZDE:

rkaŠárka Bláhová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz