11. května 2009 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerské rošády, novici přebírali úřady

Premiér Jan Fischer uvedl do úřadu i novou ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer uvedl do úřadu i novou ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou | foto: ČTK

PRAHA Zbývajících deset členů úřednické vlády Jana Fischera oficiálně převzalo svá ministerstva. Dokončili tak štafetu, kterou začalo šest jejich kolegů v pátek krátce po jmenování nového kabinetu.

Ministrům, které provázel Fischer, předali úřady jejich předchůdci z koaličního kabinetu Mirka Topolánka. Výjimkou byl pouze staronový ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Nový premiér však ani návštěvu u něj nevynechal.

Jako první nastoupili do úřadů už ráno ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a ministr financí Eduard Janota. Dopoledne je následovali ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, ministr zemědělství Jakub Šebesta a ministr dopravy Gustáv Slamečka.Prioritou Rostislava Vondrušky bude získávání peněz z evropských fondů. Chce definitivně vyřešit situaci kolem monitorovacího systému, bez kterého se čerpání dotací z Bruselu neobejde. "Chtěl bych říci, že bych se chtěl se svým týmem soustředit na věci, které lze dokončit v rámci doby do předčasných voleb," poznamenal nový ministr pro místní rozvoj poté, co mu úřad předal odcházející Cyril Svoboda.

Hlavním cílem nového ministra financí Eduarda Janoty bude sestavit na příští rok úsporný, smysluplný státní rozpočet. Deficit veřejných financí by se měl pohybovat v rozumných mezích a neměl by atakovat hranici sedmi procent, uvedl.Prioritou Petr Šimerky, který usedl do křesla ministra práce a sociálních věcí, je reforma důchodového systému. "Je známo, že důchodová reforma není otázka okamžiku nebo měsíce, že je to dlouhodobá záležitost," konstatoval. Prosazení důchodové reformy bylo i prioritou bývalého ministra Petra Nečase.

Daniela Kovářová chce za dobu svého působení na ministerstvu spravedlnosti zejména přispět ke stabilitě v justici.


Nový ministr zemědělství Jakub Šebesta chce více jednat se zemědělskými organizacemi. Zopakoval také, že jeho dalšími prioritami bude zejména úspěšné dokončení českého předsednictví a sestavení rozpočtu pro příští rok.

Gustáv Slamečka chce zajistit chybějící peníze na dopravní stavby, především na dokončení pražského okruhu a dálnice D47 na severní Moravě.

Po poledni nastoupili do úřadů ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, ministr vnitra Martin Pecina a nakonec ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Prioritou Vladimíra Tošovského bude dokončení českého předsednictví a sestavení rozpočtu na příští rok. Chce také pomoci nalézt cestu z hospodářské krize.

Martin Pecina se v čele ministerstva vnitra chce zaměřit především na hladké dokončení českého předsednictví, na čerpání peněz z evropských fondů a na pokračování elektronizace státní správy.


"Mým hlavním úkolem je zajistit kvalitní péči, její dostupnost, uvědomuji si, že v období krize to nebude jednoduché," řekla nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, která převzala funkci po Daniele Filipiové. Jako další priority si stanovila úspěšné dokončení českého předsednictví, týká se to přípravy potřebných zákonů a čerpání evropských peněz. Jurásková také potvrdila, že chce uhájit poplatky v současné podobě. Vidí v nich zásadní regulační prvek, který brání zneužívání zdravotní péče.

Staronový ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb, jehož jako jediného člena bývalého Topolánkova kabinetu Fischer angažoval, se ve své funkci bude věnovat zejména boji proti extremismu. Zaměří se i na takzvaný náhubkový zákon.