5. ledna 2011 8:11, aktualizováno  8:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstva propouštěla. Ale jen třetinu lidí, co slibovala

Úředníce  (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úředníce (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstva ke konci roku propustila daleko méně úředníků, než tvrdila na podzim. V září jednotlivé resorty hlásily, že kvůli šetření zruší do konce roku okolo šesti tisíc pracovních pozic. Podle zjištění LN ale ministerstva zrušila zhruba dva tisíce pozic. Skutečně propuštěných úředníků je však ještě méně.

"Úspory na mzdových prostředcích, respektive výdajích, si každý resort řeší sám, jednotně byla zadána úspora deset procent, způsob, jak jí dosáhnout, je na každém ministerstvu," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Nejčastěji se ministerstva rozhodla šetřit kombinací propouštění a snižování platů.

Rok 2010 v obrazech

Přesně dodrželo propouštění ministerstvo obrany. Oznámilo, že propustí 700 zaměstnanců, a také to udělalo. Slovo splnilo i ministerstvo zahraničních věcí. Ve srovnání dopadlo nejhůře vnitro. To ohlásilo 982 pozic a zatím zrušilo 140.

"Rozhodnutí o nutnosti snižování počtu zaměstnanců padlo na podzim, byla nutná jeho rychlá realizace," říká mluvčí vnitra Vladimír Řepka. Vnitro tak bude pokračovat v propouštění i letos, chce propustit dalších 12,8 procenta zaměstnanců. Ministerstvo zemědělství zruší Zemědělské vodohospodářské správy, odkud v průběhu roku odejde celkem 374 zaměstnanců. Ti ovšem najdou práci u Povodí a Lesů ČR. Resort ušetří, ale úředníci přejdou do státních podniků.

Více o propuštění z ministerstev čtěte ve středečním vydání deníku