16. října 2009 16:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo chce zlikvidovat předního českého výrobce papíru

Papírna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírna (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí navrhne vládě zrušení a likvidaci státního podniku Brněnské papírny, který patří mezi přední tuzemské výrobce papíru, kartonu a lepenek a zaměstnává zhruba 160 lidí. Návrh MPO zdůvodnilo špatnou ekonomickou situací papíren, kvůli které se nad touto firmou vznáší hrozba insolvenčního řízení.

Brněnské papírny podle mluvčí MPO Tomáše Bartovského nemohly být zcela privatizovány, protože jejich majetek je zatížen restitučními spory. Brněnské papírny proto mají zastaralé papírenské stroje a jejich vedení nemohlo připravit koncepci rozvoje firmy. "Za stávající ekonomické krize a nedostatku zakázek je velmi složité v těchto podmínkách udržet výrobu a nepokračovat v dalším propadu," uvedl Bartovský. Pokud vláda návrh MPO schválí, tak by likvidace Brněnských papíren měla být zahájena na začátku příštího roku.

MPO proto vládě navrhuje, aby státní podnik Brněnské papírny přešel do režimu likvidace. MPO by díky tomu podle Bartovského mohlo mít pod kontrolou ukončení jeho činnosti, což by prý garantovalo výplatu odstupného zaměstnancům Brněnských papíren i řešení restitucí. "Naopak vstupem do insolvenčního řízení by zakladatel ztratil jakýkoliv vliv na řešení problémů," upozornil Bartovský.

Lidovky.cz, ČTK