Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN

Diskuse k článku: Ministerstvo chce od ledna 2019 zrušit superhrubou mzdu. Plánuje dvě sazby daně z příjmu

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 4
  • Poslední: 6.2.2018 20:24
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Jurax 5.2.2018 23:09

Zase akorát aby se něco dělalo - je to jen hra s čísly a aby se to osladilo, tak na tom někdo nepatrně vydělá a bohatci nepatrně prodělají.

Ono je to celkem fuk jak se to počítá - superhrubá vznikla primárně jako trik, aby se splnil předvolební slib rovné 15% daně (která stejně není rovná, neboť odpočet na plátce) a sekundárně aby si sprostný lid uvědomil, o kolik jej stát obírá - protože nejmíň superhrubou musí jeden celou vydělat (mzdové náklady) a dostane z ni cca 55 procent (čím vyšší mzda, tím míň procent, neboť odpočet) - při 30 000 hrubého musí vydělat 40 200 a dostane 22 740, tedy 56,5 %, při 50 000 hrubého musí vydělat 67 000 a dostane jen jen 54,5%. To "placené zaměstnavatelem" je jen bezobsažný slovní obrat - zaměstnavatel to platí ne ze svého, ale cizího - z peněz, co pracovník vydělal.

No a když se superhrubá zruší, upraví se číslíčka a čistého bude furt stejně. A systém výpočtu se nezjednoduší, akorát bude jiný.

L. Novák 5.2.2018 23:42

Re: "... zaměstnavatel to platí ne ze svého, ale cizího - z peněz, co pracovník vydělal. ..."

Nesmysl. Zaměstnavatel to platí ze svého, tedy z peněz, které vydělal. Jsou to jeho náklady, ne náklady zaměstnance. Snáze to lze pochopit, když si uvědomíme, že je řada pracovníků, kteří zaměstnavateli nevydělají vůbec nic, ale zaměstnavatel se z nějakého důvodu bez nich neobejde. Třeba uklízečky, ale i některé vysoce kvalifikované úřednické profese, které musí mít z důvodu dodržení předpisů nadirigovaných státem apod. Podnikatel je schopen vydělávat i bez zaměstanců, ale pokud potřebuje nutně zvýšit rozsah podnikatelské činnosti, musí si najmout zaměstnance nebo jinou firmu, aby se mohl věnovat podnikatelské činnosti a ne např. manuální práci. ;-)

J. Hrabě 6.2.2018 2:20

Pane,také nelogické bláboly....tuším,že vždy na večer posbiráte láhve ať máte druhý den na pivo..

J. Jurax 6.2.2018 20:24

Ne.

Zaměstnavatel je nevydělal, vydělali mu to jeho zaměstnanci; já vím, zjednodušuju, zaměstnavatel pracuje taky, takže řekněme pod jeho vedením. A tzv. režijní zaměstnance do toho nepleťte, ty si v přeneseném smyslu platí ti nerežijní v podstatě tak, jak si OSVČ platí účetní. Ovšem nedá se říct, že ti režijní nevydělají zaměstnavateli nic, protože bez nich by firma nefungovala.

Podnikatel je samozřejmě schopen vydělávat i bez zaměstnanců (pak "za ně" ovšem nic neplatí), ale jen ve specifických oborech, leč to sem nepatří.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...