Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN

Diskuse k článku: Ministerstvo chce od ledna 2019 zrušit superhrubou mzdu. Plánuje dvě sazby daně z příjmu

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 4
  • Poslední: 6.2.2018 20:24
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Jurax 5.2.2018 23:09

Zase akorát aby se něco dělalo - je to jen hra s čísly a aby se to osladilo, tak na tom někdo nepatrně vydělá a bohatci nepatrně prodělají.

Ono je to celkem fuk jak se to počítá - superhrubá vznikla primárně jako trik, aby se splnil předvolební slib rovné 15% daně (která stejně není rovná, neboť odpočet na plátce) a sekundárně aby si sprostný lid uvědomil, o kolik jej stát obírá - protože nejmíň superhrubou musí jeden celou vydělat (mzdové náklady) a dostane z ni cca 55 procent (čím vyšší mzda, tím míň procent, neboť odpočet) - při 30 000 hrubého musí vydělat 40 200 a dostane 22 740, tedy 56,5 %, při 50 000 hrubého musí vydělat 67 000 a dostane jen jen 54,5%. To "placené zaměstnavatelem" je jen bezobsažný slovní obrat - zaměstnavatel to platí ne ze svého, ale cizího - z peněz, co pracovník vydělal.

No a když se superhrubá zruší, upraví se číslíčka a čistého bude furt stejně. A systém výpočtu se nezjednoduší, akorát bude jiný.

L. Novák 5.2.2018 23:42

Re: "... zaměstnavatel to platí ne ze svého, ale cizího - z peněz, co pracovník vydělal. ..."

Nesmysl. Zaměstnavatel to platí ze svého, tedy z peněz, které vydělal. Jsou to jeho náklady, ne náklady zaměstnance. Snáze to lze pochopit, když si uvědomíme, že je řada pracovníků, kteří zaměstnavateli nevydělají vůbec nic, ale zaměstnavatel se z nějakého důvodu bez nich neobejde. Třeba uklízečky, ale i některé vysoce kvalifikované úřednické profese, které musí mít z důvodu dodržení předpisů nadirigovaných státem apod. Podnikatel je schopen vydělávat i bez zaměstanců, ale pokud potřebuje nutně zvýšit rozsah podnikatelské činnosti, musí si najmout zaměstnance nebo jinou firmu, aby se mohl věnovat podnikatelské činnosti a ne např. manuální práci. ;-)

J. Hrabě 6.2.2018 2:20

Pane,také nelogické bláboly....tuším,že vždy na večer posbiráte láhve ať máte druhý den na pivo..

J. Jurax 6.2.2018 20:24

Ne.

Zaměstnavatel je nevydělal, vydělali mu to jeho zaměstnanci; já vím, zjednodušuju, zaměstnavatel pracuje taky, takže řekněme pod jeho vedením. A tzv. režijní zaměstnance do toho nepleťte, ty si v přeneseném smyslu platí ti nerežijní v podstatě tak, jak si OSVČ platí účetní. Ovšem nedá se říct, že ti režijní nevydělají zaměstnavateli nic, protože bez nich by firma nefungovala.

Podnikatel je samozřejmě schopen vydělávat i bez zaměstnanců (pak "za ně" ovšem nic neplatí), ale jen ve specifických oborech, leč to sem nepatří.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...