25. ledna 2011 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo financí dokončuje trestní oznámení na Zemanovu vládu

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo financí v souvislosti se smlouvou o převodu IPB na ČSOB z roku 2000 zatím trestní oznámení na bývalé členy vlády Miloše Zemana, na tehdejšího guvernéra České národní banky Josefa Tošovského a na konkurzního správce zkrachovalé IPB Petra Staňka nepodalo. Na dotaz to v úterý řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob s tím, že práce na trestním oznámení úřad dokončuje.

"Finalizujeme obsah trestního oznámení. V blízké době bude hotovo," uvedl Jakob. Trestní oznámení by se nemělo týkat Miroslava Grégra, který byl v Zemanově vládě ministrem průmyslu a obchodu a se smlouvou nesouhlasil.

Ministr financí Miroslav Kalousek se rozhodl podat trestní oznámení na základě výsledku arbitráže mezi státem a ČSOB. Spor přitom stát v plném rozsahu prohrál.

Smlouva o převodu IPB byla nevýhodná

Kalousek obvinil členy Zemanovy vlády, že smlouva o převodu IPB na ČSOB z roku 2000 byla nevýhodná a přinesla státu finanční ztráty. Podle ministra se stát podpisem smlouvy vzdal navrácení jakékoliv kladné hodnoty, kterou mohla IPB mít.

Miroslav Grégr

Arbitři ovšem ve svém výroku konstatovali, že "IPB nebyla na ČSOB převedena s pozitivní hodnotou". Dále tribunál také konstatoval, že "ministerstvo financí nemůže tvrdit, že mu byla v souvislosti s IPB transakcí způsobena škoda". Interpretaci ministerstva financí ohledně ceny IPB minulý týden odmítl rovněž guvernér ČNB Miroslav Singer.

"Jestliže tedy ministerstvo financí prohrálo spor s ČSOB, mělo by zpytovat svoje vlastní svědomí, a ne se klukovsky odvolávat na událost, která se stala před deseti lety," řekl na konci prosince Miloš Zeman.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR JAVASCRIPT DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč