Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo stále nemá logo pro české potraviny. Zdvojnásobilo odměnu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo zemědělství prodloužilo soutěž na výrobu loga Česká potravina. To si budou moci výrobci od července přidat na své produkty, pokud doloží, že jsou vyrobené z českých surovin. Původně měla soutěž skončit tuto středu, ministerstvo ji ale prodloužilo až do úterý 23. června. Zároveň téměř zdvojnásobilo odměnu pro vítěze, a to z 50 tisíc korun na 90 tisíc Kč.

„Do soutěže o logo České potraviny přišlo celkem osm návrhů. MZe chce mít možnost širšího výběru z doručených návrhů, a proto přistoupilo k prodloužení lhůty pro jejich předkládání,“ řekl mluvčí rezortu Hynek Jordán.

Potravinářská komora obecně vítá jakoukoliv podporu českých potravin, není si ale jistá, zda je třeba vytvářet nové logo. „Otázkou zůstává, zda by nestačilo pouhé slovní označení výrobku těmito definovanými pojmy doprovázené například českou vlajkou,“ uvedla mluvčí komory Dana Večeřová. O výsledcích soutěže by mělo být rozhodnuto v pátek 26. června.

Aby mohli výrobci budoucí logo používat, musí celý produkt pocházet z ČR a všechny fáze výroby se budou muset provádět také na českém území. „Pokud půjde o výrobek z více zdrojů, kde třeba koření nejde logicky vypěstovat u nás, tak bude existovat možnost, aby výrobce uplatnil 75 procent suroviny z komodit, které byly vyrobeny na území České republiky a současně musí opět všechny fáze výroby proběhnout na území ČR,“ vysvětlil podmínky Jordán. Platnost vyhlášky, která novinku zavede, se podle rezortu očekává v druhé půlce letošního roku.

Potraviny, které nemohou pocházet z českých surovin, například čokoládové výrobky, budou moci mít alespoň označení Vyrobeno v České republice. Podle ministerstva není podle evropské legislativy povinné uvádět zemi původu u všech výrobků, ale jenom u vybraných skupin, jako je například maso, ovoce či zelenina. Podle zákona o potravinách a tabákových výrobcích v případě klamavého označování potravin může pokuta dosáhnout až deset milionů korun.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.