14. června 2015 14:09 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo stále nemá logo pro české potraviny. Zdvojnásobilo odměnu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo zemědělství prodloužilo soutěž na výrobu loga Česká potravina. To si budou moci výrobci od července přidat na své produkty, pokud doloží, že jsou vyrobené z českých surovin. Původně měla soutěž skončit tuto středu, ministerstvo ji ale prodloužilo až do úterý 23. června. Zároveň téměř zdvojnásobilo odměnu pro vítěze, a to z 50 tisíc korun na 90 tisíc Kč.

„Do soutěže o logo České potraviny přišlo celkem osm návrhů. MZe chce mít možnost širšího výběru z doručených návrhů, a proto přistoupilo k prodloužení lhůty pro jejich předkládání,“ řekl mluvčí rezortu Hynek Jordán.

Potravinářská komora obecně vítá jakoukoliv podporu českých potravin, není si ale jistá, zda je třeba vytvářet nové logo. „Otázkou zůstává, zda by nestačilo pouhé slovní označení výrobku těmito definovanými pojmy doprovázené například českou vlajkou,“ uvedla mluvčí komory Dana Večeřová. O výsledcích soutěže by mělo být rozhodnuto v pátek 26. června.

Aby mohli výrobci budoucí logo používat, musí celý produkt pocházet z ČR a všechny fáze výroby se budou muset provádět také na českém území. „Pokud půjde o výrobek z více zdrojů, kde třeba koření nejde logicky vypěstovat u nás, tak bude existovat možnost, aby výrobce uplatnil 75 procent suroviny z komodit, které byly vyrobeny na území České republiky a současně musí opět všechny fáze výroby proběhnout na území ČR,“ vysvětlil podmínky Jordán. Platnost vyhlášky, která novinku zavede, se podle rezortu očekává v druhé půlce letošního roku.

Potraviny, které nemohou pocházet z českých surovin, například čokoládové výrobky, budou moci mít alespoň označení Vyrobeno v České republice. Podle ministerstva není podle evropské legislativy povinné uvádět zemi původu u všech výrobků, ale jenom u vybraných skupin, jako je například maso, ovoce či zelenina. Podle zákona o potravinách a tabákových výrobcích v případě klamavého označování potravin může pokuta dosáhnout až deset milionů korun.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.