4. listopadu 2009 17:09 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo podalo žalobu na Bakalovu firmu, kvůli bytům OKD

Zdeněk Bakala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala | foto: Lidové noviny

OSTRAVA Ministerstvo financí (MF) dnes podalo určovací žalobu na rozhodnutí firmy RPG Industries Zdeňka Bakaly, která v červnu vypověděla předkupní právo nájemníkům bývalých bytů OKD. Závazek firmy, který plyne z pět let staré smlouvy se státem o prodeji jeho podílu v OKD, ministerstvo nadále považuje za platný.

RPG ale na podané výpovědi trvá, proto ministerstvo podalo žalobu k rozhodčímu soudu při hospodářské a agrární komoře. ČTK to řekl mluvčí MF Ondřej Jakob.

Společnost RPG Industries, která na severu Moravy vlastní téměř 45 tisíc bývalých bytů těžební OKD, vypověděla závazek přednostního prodeje nájemníkům 29. června.

"Písemně jsme jim sdělili, že s jejich krokem nesouhlasíme. Až do minulého týdne jsme čekali na odpověď. Firma v ní bohužel na svém stanovisku trvá," zdůvodnil podání žaloby Jakob.

RPG Industries, jejímž spoluvlastníkem je Zdeněk Bakala, získala byty koupí společnosti Karbon Invest. Ta získala rozsáhlý bytový fond při privatizaci v září 2004, kdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout stávajícím nájemníkům. Právě tento časově neomezený závazek však RPG vypovědělo.

ČTK