27. ledna 2011 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo popřelo, že by záporná daň z příjmu měla končit

Žebrák - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žebrák - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí už v novém zákoně o dani z příjmu nepočítá s daňovým bonusem, který dostává zhruba 338.000 rodičů s nízkými příjmy. Důvodem rušení bonusu jeho zneužívání, a to prý zejména cizinci.

Ministerstvo financí už v novém zákoně o dani z příjmu nepočítá s daňovým bonusem, který dostává zhruba 338.000 rodičů s nízkými příjmy. Důvodem rušení bonusu jeho zneužívání.

Tuto zprávu přinesla Mf Dnes, Ministerstvo financí ale zprávu o zrušení bonusů popřelo.

Ačkoli ministr financí Miroslav Kalousek podle mluvčího úřadu Ondřeje Jakoba zcela jasně sdělil autorce článku, že daňové bonusy budou v novém zákoně ponechány, přesto se v článku objevilo naprosto opačné a nepravdivé tvrzení. "Podrobnosti k novému zákonu o daních z příjmů, který tvoří jeden ze tří pilířů daňové reformy, budou zveřejněny na přelomu února a března," dodal Jakob.

Podpora rodin s dětmi se nesníží
Podle MfD ministr Kalousek slibuje, že podporu nízkopříjmovým rodinám s dětmi v rámci zákona o dani z příjmu nesníží. Jak to udělá, nechce prozradit, uvádí deník.

"Podpora rodin s dětmi se v navrhovaném zákoně o dani z příjmu nesníží," řekl deníku Kalousek. Podle něj je to vázáno na jinou konstrukci daně z příjmu. "Jak to bude, to si musíte počkat na nový zákon," dodal ministr.

Se zrušením daňového bonusu nesouhlasí sociální demokracie
Se zrušením daňového bonusu nesouhlasí sociální demokracie. Plánovaná změna je podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky přímým porušením předvolebních slibů TOP 09. "Vládní koalice se v této věci chová perverzně, když zvyšuje daně sociálně nejslabším a nejbohatším nechává stávající daňové úlevy bez jakéhokoli zásahu," sdělil Sobotka. ČSSD se podle něj bude snažit zrušení tohoto daňového zvýhodnění zabránit.

Pro uvedenou skupinu rodičů s nižšími příjmy zatím platilo, že neplatili daň z příjmu, ale naopak jim stát vyplácel takzvaný bonus. Na něj dnes mají nárok lidé, u kterých je daň z příjmu tak nízká, že pokud se od ní odečtou slevy na děti, vyjde záporné číslo. Například zaměstnanec s příjmem 15.000 korun hrubého měsíčně by měl za rok odvést daň z příjmu ve výši 11.000 korun, píše MfD. Ale pokud od od této daně odečte slevy na své dvě děti, vyjde mu minus 11.000 ročně. A ty pak od státu dostane.

Problém s cizinci - nelze ověřit, které děti jsou jejich
Údajný problém s cizinci, kteří prý hlavně bonusy zneužívali, spočívá podle deníku v tom, že u nich v některých případech nelze zjistit, zda děti, na které slevy na dítě uplatňují, jsou skutečně jejich.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - I ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč