7. května 2009 13:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo práce dostalo obří pokutu

Ministerstvo možná zaplatí 800 tisíc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo možná zaplatí 800 tisíc. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo pokutu 800.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Sankce je dosud nejvyšší, kterou úřad udělil jakémukoliv ministerstvu. MPSV v roce 2007 zásadně pochybilo při zakázce na pomoc dlouhodobě nezaměstnaným na Ostravsku a Mostecku za 175 milionů korun.

Rozhodnutí není pravomocné a ministerstvo se proti němu může odvolat.

Tendr vyhrála společnost Cofet. Podle místopředsedy úřadu Kamil Rudoleckého ministerstvo zadalo nesprávné podmínky pro posuzování ekonomické výhodnosti nabídek.

MPSV požadovalo, aby firmy uvedly počet nabídnutých školení a rekvalifikačních kurzů, kterých mělo být minimálně 20. To ale podle ÚOHS připouštělo dvojí výklad. Zatímco vítěz tendru uvedl absolutní počet všech kurzů, které kdy pořádal, ostatní uváděli pouze počty
jednotlivých druhů školení.

Proto pak MPSV obdrželo několik vzájemně neporovnatelných nabídek, tvrdí úřad. "Zadávací dokumentace přitom musí být jasná, srozumitelná, určitá a dostatečně podrobná, aby si jakýkoliv potencionální dodavatel dokázal podle ní udělat představu o tom, co je předmětem veřejné zakázky a jaké údaje bude zadavatel hodnotit. To se však v posuzovaném případě nestalo," uvedl Rudolecký.

MPSV dostalo od antimonopolního úřadu už několik pokut. V roce 2006 úřad vyměřil půlmilionovou sankci za chyby v tendru na provozovatele svého komunikačního systému, letos v únoru pak pokutu 100.000 korun za chyby v tendru na vzdělávání zaměstnanců služeb zaměstnanosti.

ČTK