12. listopadu 2012 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo chce učit lidi šetřit za energii, dá 30 milionů na dotace

Žárovka, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žárovka, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo průmyslu a obchodu chce v příštím roce poskytnout 30 milionů korun na podporu úspor energií a využití obnovitelných zdrojů. Částka vyčleněná v programu Efekt by tak měla zůstat stejná jako v letošním roce. Program na své středeční schůzi projedná vláda.

Program slouží k podpoře projektů menšího rozsahu. V jeho rámci mohou obce, podnikatelé školy či bytová družstva žádat stát o spolufinancování investic do úspor energie či žádat o podporu při energetickém poradenství. Z programu lze také financovat vzdělávací akce v oblasti energetiky či energetické audity malých obcí.

Státní program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie byl založen ještě před vstupem ČR do EU. Donedávna se jej účastnilo ještě ministerstvo pro místní rozvoj v rámci programu Nový panel, už v loňském roce ho ale vypsalo pouze MPO.

ČTĚTE TAKÉ:

Program Efekt slouží jako doplněk energetických programů v rámci operačního programu EU podnikání a inovace.

"Ačkoli lze za stávající situace považovat Státní program za program doplňkový, přesto ho považujeme za mimořádně přínosný, protože dokáže podnítit úspory energie v oblastech, které nejsou nijak pokryty z jiných programů," uvádí MPO v předkládací zprávě. Proti operačním programům je navíc s programem Efekt spojená menši administrativní zátěž.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz