18. září 2009 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo řeší problémový Janov: zrušilo licenci na terminály v hernách

Sídliště v Janově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídliště v Janově | foto: Lidové noviny

LITVÍNOV Ministerstvo financí zrušilo povolení k provozování videoloterijních terminálů v první herně v problémovém litvínovském sídlišti Janov. Řízení o zrušení licencí v dalších dvou hernách v janovském sídlišti ještě nebylo ukončeno, řekl dnes novinářům místostarosta Martin Klika (ČSSD). Ministerstvo tak podle něj vyhovělo návrhům města, obsluha heren totiž umožňovala hrát na videoterminálech nezletilým.

Ve zmíněných hernách tak podle Kliky už nebudou žádné hrací automaty. "Ty, jejichž provoz povoluje město, jsme totiž v souladu s vyhláškou nepovolili.

Myslím, že k dohodě přispěla osobní audience u náměstka ministra financí.

Žádost o zrušení licencí jsme navíc doložili svodkami městské policie, která opakovaně případy dětí v hernách řešila," uvedl. Upozornil na to, že další návrhy na zrušení licencí k provozování videoterminálů budou následovat.

Radnice podle Kliky už vytipovala další herny, kde se strážníci potýkají s porušováním veřejného pořádku, zejména s rušením nočního klidu, rvačkami či znečišťováním veřejného prostranství.

Ministerstvo financí podle radnice udělilo za jediný rok licence či
povolení pro 260 videoterminálů na území města. "Počet výherních hracích automatů jsme přitom omezili na více než polovinu z 265 na 113. Videoterminály jsou ale, bohužel, zcela v gesci ministerstva. To nyní ale změnilo přístup a snad se blýská na lepší časy. Jsme rádi, že nám vyšlo vstříc," řekl Klika.

Nezatavitelný pokrok
Ministerstvo financí podle mluvčího Ondřeje Jakoba přiznává, že situace je vážná. "Bohužel ten současný stav zákony neřeší dostatečně. Technický pokrok předstihl legislativu," řekl už dříve Jakob. Podle něj MF chystá nový zákon, který by měl situaci napravit.

Město jedná i s představiteli sdružení zábavního průmyslu a Asociace provozovatelů kurzových sázek. Přislíbili opatření, jež by měla negativní jevy související s provozem videoterminálů eliminovat.

Žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli povolování videoterminálů podal nedaleký Chomutov, který společně s Litvínovem v poslední době přitvrdil vůči dlužníkům města, nepřizpůsobivým lidem, narkomanům a prostitutkám.

ČTK