23. června 2009 9:47 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo se chlubí, že o dotace na zateplení požádalo 'už' 35 lidí

Zateplení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zateplení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Žádostí o dotaci z programu na zateplování bydlení a výměnu kotlů a oken Zelená úsporám bylo zatím od dubna podáno 35. Podle zástupců ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí výrazně vzroste počet míst, kde bude možné žádosti o dotace podávat.

Odborníci ale poukazují na to, že nastavené podmínky jsou pro žadatele těžko přístupné a že zájem o program je kvůli tomu nízký. "Ukazuje se, že domácnosti díky přísně nastaveným podmínkám o tento program jednoduše nemají zájem. Ty domácnosti, které mají dostatek peněz, tuto možnost již dávno využily a ty, které nedisponují dostatečnými finančními prostředky, nejsou schopny investovat tolik, kolik v současnosti podmínky programu požadují," uvedl předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

Podle něj bylo chybou, že stát z programu vyřadil podnikový sektor. Pro zlepšení by navrhoval například dotaci jen na jedno opatření, například výměnu oken, což by zájem výrazně zvýšilo. "Vzhledem k tomu, že domácnosti musí splnit několik opatření najednou, je to pro většinu z nich finančně neúnosné," doplnil.

Vedoucí programu SFŽP Irena Plocková naopak tvrdí, že o program je obrovský zájem, stavební a projektový proces ale nejde urychlit. "Od spuštění programu evidujeme 6561 telefonních a 6166 e-mailových dotazů. Na webové stránky programu se přihlásí měsíčně kolem 120.000 zájemců o dotaci," řekla.

V souvislosti s kritikou podmínek programu ministr životního prostředí Ladislav Miko řekl, že není možné čekat, že by se cíle programu změnily. Zaslané připomínky je ale podle něj třeba analyzovat. Z podaných žádostí je 23 na zateplení, deset na instalaci solárních kolektorů a dvě na zavedení tepelných čerpadel.

Miliardy by měly pomoci rozdělit banky

Fond má jen pro letošní rok k dispozici deset miliard korun, do roku 2012 by měl mít program Zelená úsporám k dispozici až 25 miliard korun a dotace by mohlo získat až čtvrt milionu domácností. "Jedná se o největší dotační program, který přispívá ke zlepšení z hlediska využití energie u bydlení," uvedl Miko.

Z bank se programu účastní Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, LBBW a UniCredit Bank. "Od zapojení bank do programu si slibujeme další výrazný impulz," řekl Miko. Banky přinesou i úspory personálních nákladů pro státní správu, protože na banky přejdou i administrativní úkony spojené s poskytováním dotací z programu, doplnil Miko.

U České spořitelny, která jako jediná již sběr žádostí spustila, zatím nikdo žádost nepodal, uvedl zástupce spořitelny Ladislav Dvořák. Jak dodal, spořitelna ovšem zatím dotace nepropagovala.

Česko získalo miliardy na program prodejem emisních povolenek, které si koupilo Japonsko. Pokud Češi do tří let nerozeberou všechny miliardy, které nyní stát v programu nabízí, vrátí se nevyčerpané peníze Japonsku.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!