4. března 2013 7:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rozpočtová pravidla porušilo i ministerstvo financí, zjistila kontrola

Sídlo NKÚ v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo NKÚ v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo financí u připravovaného systému Státní pokladny v několika případech porušilo zákon. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) s tím, že ministerstvo například uzavřelo pět dodatků ke smlouvě, aniž by předtím vypsalo zadávací řízení. Ministerstvo uvedlo, že některá pochybení zjištěná úřadem již začalo řešit.

NKÚ upozornil, že celý systém měl podle původních předpokladů začít pracovat v roce 2010 a jeho pořízení nemělo stát víc než 2,4 miliardy korun. Termín uvedení do provozu se však postupně posunul o tři a půl roku. Dvojnásobně vzrostly i plánované výdaje z 2,4 na 4,8 miliardy korun, uvedl NKÚ.

Podle ministerstva je nárůst dán především dodatečným zahrnutím výdajů na aplikační a bázovou podporu, prodloužením programu o rok a doplněním o předpokládané výdaje na další rozvoj po dobu trvání programu. "Jinými slovy, částka z roku 2005 nezahrnuje řadu služeb, aktualizací a funkcí," sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ministerstvo nedodrželo zákonné lhůty

Ministerstvo podle NKÚ rovněž porušilo zákon o rozpočtových pravidlech, když v roce 2011 zaplatilo dodavateli dvě zálohy v celkové výši téměř 249 milionů korun, a to na období delší než tři měsíce, což je zákonné maximum. Resort navíc podle úřadu část těchto záloh nevyúčtoval na konci rozpočtového roku.

Ministerstvo financí k tomu uvedlo, že poskytnutí záloh mu umožnilo akceptovat vždy až úplné funkční celky. "V rámci jednání o pokračování projektu tak ministerstvo odvrátilo hrozbu znehodnocení dosud vynaložených prostředků a zmaření celého projektu," sdělil Jakob. Objem poskytnutých záloh neznamenal navýšení ceny dodávky, dodal.

Na prodloužení původního harmonogramu se ministerstvo dohodlo s dodavatelem v létě 2009. "Součástí dohody bylo i řešení průběžného financování dalších etap projektu formou záloh," uvedl Jakob. Ministerstvo také uvedlo, že se vždy snažilo urychlit spuštění systému Státní pokladny tak, aby bylo možné co nejdříve dosáhnout úspor vyplývajících ze zlepšení řízení likvidity státu.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval, jak ministerstvo financí nakládalo s 2,4 miliardy korun, které v letech 2008 až 2011 za budování projektu zaplatilo. Systém má od letošního července propojit zhruba 700 státních organizací, jejichž hospodaření bude možné detailně sledovat.

Budování systému Státní pokladny sleduje již několik let sněmovní kontrolní výbor. Jen v minulém období k němu přijal asi 20 usnesení. Zabývat se jím bude opět ve středu a přizval si k tomu i ministra financí Miroslava Kalouska.

Projekt byl v minulosti často terčem kritiky poslanců. V prosinci 2009 se výbor dokonce obrátil na antimonopolní úřad, aby posoudil, zda cílový stav projektu odpovídá zadání zakázky. Ještě v dubnu 2010, tedy asi měsíc před volbami, výbor prohlásil, že ministerstvo financí nezvládlo zadání projektu ani nastavení podmínek cílového konceptu.

Lidovky.cz, ČTK