18. prosince 2013 19:22, aktualizováno  20:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vnitro zaplatí pokutu půl milionu. Za chyby v IT zakázce na dávky

Dávky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dávky - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

BRNO V zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek byly chyby. Ministerstvo vnitra dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) půlmilionovou pokutu, řekl mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda. Úřad současně vydal zákaz plnění smlouvy, ten platí okamžitě.

ÚOHS se případem zabýval opakovaně. Původně mělo za chyby platit půlmilionovou pokutu i ministerstvo práce a sociálních věcí. Předseda ÚOHS Petr Rafaj resortu v aktuálním rozhodnutí pokutu prominul. Ministerstvo vnitra v případu figuruje jako centrální zadavatel. Pokutě se může bránit podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně.

Zákaz plnění dvou smluvních dodatků, které s výplatou dávek souvisejí, platí okamžikem doručení účastníkům řízení.

ČTĚTE TAKÉ

ÚOHS dosud tvrdil, že uzavřením dodatků překročila obě ministerstva rozsah předmětu plnění, jak byl vymezen v původní rámcové smlouvě.

Tendr hraje roli v policejním obvinění odvolaného náměstka ministra práce Vladimíra Šišky. Kriminalisté Šišku spolu s ředitelem odboru informatiky Milanem Hojerem viní z podplácení, firmě OKsystem prý nabídli přidělení jiné, nejméně stomilionové zakázky právě za stažení stížnosti u antimonopolního úřadu.

Ministerstvo práce pod někdejším vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) na nový systém neorganizovalo výběrové řízení, ale připojilo se k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions. Česko ji má od roku 2008, uzavřelo ji ministerstvo vnitra jako centrální zadavatel.

Lidovky.cz, ČTK