19. října 2009 13:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo zemědělství dostalo obří pokutu, rozdalo smlouvy i přes zákaz

Bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič |

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dal ministerstvu zemědělství pokutu 1,8 milionu Kč za chyby ve dvou zakázkách z oblasti informačních a komunikačních technologií v hodnotě téměř 570 milionů korun.

Smlouvy s Telefónikou O2 podepsalo ministerstvo pod vedením tehdejšího ministra v demisi Petra Gandaloviče (ODS) na konci dubna i přes dočasný zákaz antimonopolního úřadu. Proti rozhodnutí ÚOHS se ministerstvo může odvolat.  ČTK to dnes řekl místopředseda úřadu Kamil Rudolecký.

První ze zakázek se týkala integrace webových portálů, druhá systémové centralizace v rámci ministerstva. V obou případech ministerstvo nevyhlásilo otevřené výběrové řízení a rovnou uzavřelo smlouvu s Telefónikou O2, v případě zakázky na integraci portálů pak také ještě s firmou T-Soft.

ÚOHS se zakázkami začal zabývat v dubnu na základě informací z médií. 24. dubna pak zahájil správní řízení s ministerstvem a vydal předběžné opatření zakazující uzavření smluv. Téhož dne smlouvy podepsal zastupující ekonomický náměstek ministra Petr Kušnierz, údajně dříve než ministerstvo obdrželo rozhodnutí ÚOHS faxem.

Vzhledem k tomu, že ministerstvo nakonec smlouvy uzavřelo, nemohl antimonopolní úřad zakázku zrušit. Uložil tedy pokutu, za zakázku na integraci portálů milion korun, ve druhém případě pak 800.000 korun. Pokuta není pravomocná a ministerstvo se může odvolat formou rozkladu podaného k předsedovi ÚOHS Petru Rafajovi.

ČTK