Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministr chce pomoci cestovnímu ruchu snížením DPH

Turisté v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté v Praze | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška chce snížit daň z přidané hodnoty pro služby cestovního ruchu. Poslance se dnes na semináři ve sněmovně snažil přesvědčit také o nutnosti dalších úprav zákonů, které mají pomoci oboru postiženému krizí.

Změny by mohly nastat například také v průvodcovské činnosti, vízové politice nebo v platbách obytných přívěsů a karavanů za dálniční známky. MMR to dnes sdělilo v tiskové zprávě.

Návrh přesouvá služby v cestovním ruchu do snížené sazby daně a není tedy v rozporu se záměrem ministra financí Eduarda Janoty zvýšit sazby daně, řekl Vondruška později na tiskové konferenci. "Na té druhé misce vah je 30.000 pracovních míst," zdůraznil.

Předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu Tom Zajíček (ODS) poukázal na to, že služby v cestovním ruchu spadají do různých sazeb, což způsobuje problémy. "To je určitá komplikace, kterou by toto vyřešilo," řekl Zajíček.

Zatímco podle současného zákona spadají například ubytovací služby do devítiprocentní sazby, v restauracích už musí zákazník platit 19procentní sazbu.

Vondruška spolu s podnikatelskými svazy a asociacemi plánuje přesun průvodcovské činnosti mezi vázané živnosti a vyjmutí obytných přívěsů a karavanů nad 3,5 tuny z povinnosti platit krátkodobé dálniční známky.

Další priority, které hodlá ve sněmovně prosadit, se týkají například neoprávněného podnikání nebo zřízení podvýboru sněmovny pro cestovní ruch.Každou z nich bude poslancům prezentovat jeden ze zástupců jednotlivých oborů cestovního ruchu.

"Tyto priority jsme společně vyhodnotili jako ty nejpalčivější. Je potřeba je podle mého názoru brát vážně a přijmout příslušné legislativní změny, které by cestovnímu ruchu v této složité ekonomické době výrazně pomohly," uvedl šéf MMR.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...