7. května 2009 9:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministr dopravy není občan ČR

Gustávu Slamečkovi pomohla do funkce ministra dopravy ODS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gustávu Slamečkovi pomohla do funkce ministra dopravy ODS. | foto: ČTK

PRAHA Vláda Jana Fischera má další problém. Je jím nový ministr dopravy Gustáv Slamečka. Ten je totiž Slovák a nemá české občanství. Problém je to ale spíše politický. Z hlediska českého práva totiž není slovenské občanství pro ministra české vlády žádnou překážkou. Slamečka je vůbec prvním ministrem v české vládě, který nemá české státní občanství.

Přesto zmíněná skutečnost vadí zejména opoziční ČSSD.

Podle poslance Františka Bublana je budoucí ministr Slamečka coby občan cizí země prakticky nekontrolovatelný. „Pokud by v souvislosti s ním vzniklo nějaké bezpečnostní riziko, české tajné služby by měly problém sehnat informace z jeho minulosti,“ říká.

Klidně se začnu učit česky, říká Slamečka

Novým ministrem dopravy má být zítra jmenován Gustáv Slamečka. Jeho profesní kariéra tak pokračuje ve strmém vzestupu.

Teprve od května 2007 je ředitelem Státního fondu dopravní infrastruktury, od letošního února pracoval pod ministrem Petrem Bendlem jako jeho náměstek.

Elegantní muž, který v červnu oslaví 50. narozeniny, žije v Česku třináct let. Přesto stále mluví slovensky. Slamečka už dříve uvedl, že je připraven s češtinou začít.

Do nové vlády ho navrhla ODS. Doporučit jej mohl mimo jiné přítel předsedy ODS Mirka Topolánka Marek Dalík. S tím se totiž Slamečka dobře zná.

To potvrzuje i expert na tajné služby Andor Šándor. „Bylo by to komplikované. Neexistují spřátelené tajné služby, nikdy nevíte, jestli vám ty informace dají.“

Bublan se podivuje nad tím, jak to, že se o Slamečkově cizím občanství a problémech s ním spojených nediskutovalo už ve chvíli, kdy byl na ministra navržen. „Já slyším poprvé, že nemá české občanství. Kdybychom se to dozvěděli dříve, tak bychom to určitě řešili. Nyní už je pozdě. Jde jen o překlenovací vládu, to asi necháme být.“

Sám Slamečka žádný problém nevidí. „To, že jsem Slovák, není nic proti ničemu. Stejně už delší dobu uvažuji o tom, že bych požádal o české občanství,“ říká.

Slovenské občanství mu ale nebude vůbec vadit. Podle našeho právního řádu může totiž v ministerském křesle usednout občan z jakékoli členské země EU.

Ani bezpečnostní prověrka, nutná pro zkoumání utajených dokumentů, není pro Slamečku žádný problém. U Národního bezpečnostního úřadu si o ni může zažádat stejně jako kterýkoli Čech.

Slamečka není jediným Slovákem v letní Fischerově vládě. Na Slovensku se narodil i Ladislav Miko. Ten ale na rozdíl od Slamečky mluví česky a má i české občanství.