24. června 2009 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministr financí dal projektu Státní pokladny políček a vyměnil šéfa

Státní pokladna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní pokladna | foto: Reprofoto

PRAHA Ministr financí Eduard Janota odvolal z řízení projektu Statní pokladna jeho dosavadního ředitele Pavla Nevšímala. Na jeho místo jmenoval Jana Zikla. Janota také neschválil konečnou podobu informačního systému Státní pokladny, takzvaný cílový koncept. Systém Státní pokladny má umožnit detailní sledování hospodaření státních organizací.

Janota dnes na jednání kontrolního výboru Poslanecké sněmovny řekl, že v cílovém konceptu nebyly řešeny některé detaily. Nechce projekt odložit a odmítá také, že by jeho cena mohla překročit 2,4 miliardy korun. O možném prodražení projektu ministr mluvil koncem května, dnes uvedl, že dodavatel se do této částky bude muset vejít.

Vítězem tendru na dodavatele informačně-ekonomického systému Státní pokladny se na konci loňského roku stala společnost IBM. Ministerstvo financí nyní podle Janoty s firmou jedná o dodatku ke smlouvě. Stát by měl za části systému platit až po dodání.

Veřejná soutěž, kterou IBM vyhrála, se týkala Centrálního účetního systému a Rozpočtového informačního systému. Zbývající dva systémy projektu Státní pokladny - Platební styk a Řízení státního dluhu - jsou již v provozu.

Systém Státní pokladny by měl propojit zhruba 700 státních organizací, jejichž hospodaření bude možné detailně sledovat. Ministři tak například budou moci v každém okamžiku znát finanční situaci svého resortu.

ČTK