21. března 2016 19:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministr Jurečka o výrobě vepřového: Nepamatuji si na tak velkou krizi

Prasata (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prasata (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo zemědělství začalo diskutovat o další mimořádné podpoře pro producenty vepřového masa a mléka, mohli by z českého rozpočtu získat až patnáct tisíc eur, tedy přibližně 407 tisíc korun, na farmu. Počet podniků, které by na podporu dosáhly, ale ještě není známý

„Tak velkou krizi u vepřového nepamatuji,“ řekl na dnešním Žofínském fóru ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V loňském roce poklesla produkce vepřového masa v ČR o 3,5 procenta. Může za to hlavně levný dovoz.

Podle ministra je současný stav u chovatelů prasat krizový. Míní, že v současnosti podniky neřeší za kolik maso prodají, ale zda vůbec. Kvůli levným dovozům pak čeští výrobci často prodávají i pod svými výrobními náklady.

S možnou další podporu by ale musela souhlasit Evropská komise. Nyní již čeští chovatelé krav a prasat dostávají mimořádnou podporu v celkové hodnotě 600 milionů korun, napůl z českých a napůl z evropských zdrojů.

Prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman v pondělí ministerstvo zkritizoval za to, že peníze pro farmáře nevyplatilo dříve. Podle něj je už teď téměř pozdě.

Chovatele krav v loňském roce trápila nízká výkupní cena mléka. Mohla za ni evropská nadprodukce. Tu způsobilo zrušení evropských mléčných výrobních kvót, ale také pokračující ruské embargo na dovoz potravin. U vepřového je pro české producenty také problémem nízká cena, podle Agrární komory nedovedou konkurovat levným „dumpingovým“ dovozům od severních sousedů. Sousední producenti podle Tomana dostávají nepřiznanou podporu.

Toman také vyzval ministerstvo, aby začalo přemýšlet o omezení dovozů vepřového masa za „dumpingové ceny“.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz