14. září 2009 16:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministr práce chce přes Janotu protlačit zvýšení důchodů o 200 korun

Ministr průmyslu Vladimír Tošovský (vlevo) a ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu Vladimír Tošovský (vlevo) a ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka přes nesouhlas ministra financí Eduarda Janoty vládě ve středu předloží návrh na zvýšení důchodů od 1. ledna 2010.

Chce, aby se základní výměra důchodu zvýšila o 50 korun a procentní výměra o dvě procenta, což by znamenalo růst starobních důchodů zhruba o 200 korun. Náklady státního rozpočtu na toto zvýšení důchodů představují v roce 2010 částku 7,1 miliardy korun.

Podle Janoty není k valorizaci důvod, protože inflace není vysoká a nebyly tak splněny podmínky pravidelné valorizace. Ve středu návrh vláda probere spolu s legislativním balíčkem, který má snížit plánovaný deficit 230 miliard korun pro příští rok na 160 miliard.

Ministr chce udržet poměr průměrného platu a důchodu

Podle Šimerkova návrhu by se měla procentní část důchodů zvýšit o dvě procenta. Ministr navíc počítá ještě se zvýšením základní výměry důchodů o 50 korun na 2220 korun. Průměrný důchod by po zvýšení činil celkem 10.269 korun. Nyní podle něj průměrný důchod tvoří 41,9 procenta průměrné mzdy, bez valorizace by se poměr snížil o 1,4 procentního bodu.

"Pokud nebudou důchody od ledna 2010 valorizovány, bude možno je valorizovat až v dalším řádném termínu pro valorizaci, to jest od ledna 2011, neboť podmínky pro valorizaci v mimořádném termínu (pětiprocentní růst cen) nebudou v průběhu roku 2010 splněny. Při nezvýšení důchodů od ledna 2010 by tedy období mezi valorizacemi trvalo dva roky, tedy nejdéle za posledních 20 let," uvádí Šimerka s tím, že jeho stanovisko výslovně podpořily Českomoravská konfederace odborových svazů a Rada seniorů České republiky.

Lidovky.cz, ČTK