16. ledna 2015 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministr Ťok dohodl levnější espézetky. Tendr na ně ale nejspíš zruší

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ministr dopravy Dan Ťok se s dodavatelem registračních značek pro auta, firmou Hicon, dohodl na nižší ceně. Soutěž, kterou vyhlásil jeho předchůdce Antonín Prachař, zřejmě zruší.

Tendr na dodávku espézetek se zadrhl. Výběrové řízení, které s velkou slávou spustil bývalý ministr dopravy Antonín Prachař (nominován ANO), totiž u antimonopolního úřadu napadli hned dva účastníci.

Vedení resortu kvůli tomu nemůže vyhlásit vítěze bitvy o lukrativní zakázku. Jedním ze stěžovatelů je brněnská firma Hicon, která státu dlouhodobě značky dodává. Situace jí hraje do karet. Dokud nebude znám výsledek veřejné zakázky, je stát totiž nucen od ní espézetky odebírat i nadále.

ČTĚTE TAKÉ:

 Současný ministr Ťok (také za ANO) jí ale zkřížil plány. Společnost totiž za značky nedostane zdaleka tolik, kolik si představovala.

Šéf resortu ve středu se zástupci firmy podepsal dodatek smlouvy, na jejímž základě bude stát platit 77 korun za jednu registrační značku pro osobní automobily. „Doposud platil asi 108 korun bez daně za jednu,“ řekl LN mluvčí úřadu Tomáš Neřold.

Stát tak podle něj letos ušetří okolo 40 milionů. Dodatek smlouvy se vztahuje už na první letošní dodávku espézetek.

Pochybný Prachařův tendr

Doplněk kontraktu s Hiconem by měl platit do doby, než bude vyhlášen výsledek tendru. Vše ale nakonec zřejmě dopadne úplně jinak. Hlasy z ministerstva totiž naznačují, že bude veřejná soutěž zcela zrušena.

„Existují silné pochybnosti, jestli je zadávací dokumentace vůbec v souladu se zákonem a zda tedy vůbec může obstát v řízení před antimonopolním úřadem,“ řekl LN k tendru dobře informovaný úředník. A spekuluje se o tom, že byl připraven tak, aby hrál do karet právě současnému dodavateli.

Jak LN již dříve informovaly, byly v zadávací dokumentaci uvedeny tak přesné požadavky, jako například výška oplocení areálu výrobce v centimetrech nebo přesný rozestup tyčí na okenních mřížích. Stát ročně vydá zhruba 1,5 milionu espézetek.

Loni za ně zaplatil skoro 220 milionů korun. Hicon v tendru nabídl cenu 62 korun za jednu registrační značku. Částka byla nejnižší ze všech čtyř účastníků soutěže.

Ministerstvo dopravy si od zlevnění slibovalo úsporu zhruba 100 milionů korun za rok.
Právě Hicon ale vzápětí po oficiálním ukončení lhůty pro podávání nabídek zaslal na Ťokův úřad více než 100stránkovou stížnost na zadávací dokumentaci. Ministerstvo ji zamítlo.

Podle vedení resortu se tím firma snažila prodloužit dobu, po niž bude od státu nadále inkasovat 108 korun za jednu značku.

Společnost podala odvolání k ÚOHS. Ten před nedávnem vydal předběžné opatření, kterým resortu zakázal uzavřít smlouvu s vítězem tendru, dokud nerozhodne, je-li námitka oprávněná.

Tomáš Tománek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!