Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministři chtějí další peníze z rozpočtu. Nikdo mi o tom neřekl, zlobí se Babiš

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Některé resorty mají nové požadavky na státní rozpočet na příští rok. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) při příchodu na pondělní jednání vlády uvedl, že se o nich dozvěděl ráno z médií. Stěžoval si, že někteří ministři, včetně ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), s ním nechtěli komunikovat.

Jednání o rozpočtu začala po poledni za účasti prezidenta Miloše Zemana ve Strakově akademii zasedáním tripartity. Vláda i sociální partneři budou jednat zejména o 700 milionech na sociální služby.

Potřebu zvýšit mzdy v sociálních službách Babiš cítí. Vicepremiér a šéf ANO také souhlasí s jednorázovým příspěvkem pro důchodce 1200 korun, pokud příští rok ušetří v rozpočtu. Valorizaci penzí 300 korun měsíčně místo 200 korun, jak se na tom dohodla koalice na jaře, odmítl. Možnost jednorázového příspěvku místo navýšení penzí zmínil jako možné východisko i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Když ušetříme zase v rozpočtu obsluhou státního dluhu, jak jsem ušetřil letos, tak proč ne. Náš problém je, že o tom spolu nekomunikujeme,“ řekl Babiš.

„Dnes se dozvídám od některých ministrů, že mají nové nároky, já to oficiálně nevím,“ dodal Babiš s tím, že ministryně Marksová si „celé léto nenašla čas“ na společnou schůzku. Platy v sociálních službách jsou podle něj nicméně nízké a zaměstnanci v tomto oboru si navýšení mezd zaslouží.

Sobotka dnes uvedl, že ČSSD chce jednat také o 300 milionech na vysoké školy a 1,3 miliardy na posílení bezpečnosti. Nespokojená s návrhem rozpočtu je i ministryně pro místní rozvoj ANO Karla Šlechtová.

Rozpočet bude hlavním tématem jednání sociálních partnerů i večerního zasedání kabinetu, kterého se prezident také zúčastní. Dnes kabinet konečnou verzi zákona o rozpočtu neschválí, premiér očekává pokračování debaty příští týden a schválení dokumentu za dva týdny. Sněmovně musí kabinet rozpočet odevzdat do konce měsíce.

V aktuálním návrhu rozpočtu ministerstvo financí ve srovnání s červnem snížilo celkové výdaje a příjmy, a to o 15,4 miliardy korun. Plánovaný schodek zůstal na 60 miliardách korun. Celkové příjmy rozpočtu by tak měly příští rok být 1244,7 miliardy korun a výdaje 1304,7 miliardy korun.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...